Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храмов празник на „Св. Св. Флор и Лавър“ над Дебращица

Параклисът в местността "Дбора вода" е единственият с това име на Балканския полуостров

На 18 август се чества и празникът на светците Флор и Лавър. Те са известни каменоделци, спасили чрез молитвите си дете от ослепяване. Параклисът „Св. св Флор и Лавър“ над пазарджишкото село Дебращица е единственият с това име в целия Балкански полуостров. Той е построен на мястото на мъжки манастир, съществувал там преди турското нашествие. Турците разрушили манастира.

През 1905-а в Дебращица дошъл монах Елисей с няколко свои братя. Заедно с хора от селото те тръгнали след Елисей, който търсел в гората свещена икона. В местността Добра вода монахът показал стар дъб, където започнали да копаят и открили чудодейната икона на Светите Флор и Лавър. На мястото хората изградили малък параклис. Той обаче запустява заради забраната да се служи в него. Параклисът е възстановен през 1996 година и оттогава всяка година на 18 август се отбелязва празникът на двамата светци Флор и Лавър.

Богомолци от цялата страна прииждат от вчера в едноименния параклис, където имаше и вечерно богослужение. На храмовия празник хората преспиват в параклиса и околността му за изцеление от болести. Днес архимандрит Яков ще отслужи божествена света литургия. По традиция свещениците изнасят чудодейната икона на двамата светци, която се съхранява в църквата в село Дебращица. Иконата има белег от счупване, който минава през средата. Хората обаче вярват в чудодейната й сила. Легенда разказва, че дете върнало зрението си, а чудото станало, след като светите братя Флор и Лавър цяла нощ се молили на Господ за изцерението.

Отец Стефан Йорданов, свещеник в параклиса „Св. св Флор и Лавър“, разказва, че в него са се случвали много чудеса – деца, които имат проблеми с говора, проговарят, жени се сдобиват с деца. През миналата година параклисът е изцяло обновен, отбеляза отец Стефан.

Снимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Пророчеството на Звездата" ще има премиера в Пловдив

В Световния ден на книгата и авторското право говорим за ново издание, с автор от Пловдив: „ Пророчеството за Звездата “ -  на  Силвия Павлова . Тази книга разказва за най-новите археологически  и исторически доказателства за Исус Христос, за последната седмица от живота на Спасителя. Авторката ще представи премиерно книгата тази сряда, на 24 април,..

публикувано на 23.04.24 в 08:50

Скулптури и фотографии на Христо Генев в галерия „Капана“

Изложбата „РазЛИЧЕН. Опит за съвършенство“ на известния художник Христо Генев ще бъде представена в галерия „Капана“ в Пловдив (бившия Детмаг на ул. „Райко Даскалов“ №29). Експозицията включва 22 пластики от дърво и метал, както и над 40 авторски черно-бели фотографии, вдъхновени от скулптурите. Посетителите ще могат да видят и мултимедийно представяне..

публикувано на 23.04.24 в 07:17

На 23 април светът отдава почит на книгите и техните автори

23 април е Световен ден на книгата и авторското право. Празнува се за първи път през 1995 година по решение на ЮНЕСКО. Посветен е на всички четящи и се прави с цел да насърчава четенето, книгоиздаването и защитата на авторското право. Датата 23 април е избрана, защото на този ден през 1616 г. са починали Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес...

обновено на 23.04.24 в 06:57

Представят книга за криминалните престъпления преди 10.XI.1989 г.

В зала "Съединение" на Регионалния исторически музей в Пловдив довечера ще бъде представена книгата на Стефан Иванов „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“.  Документалната творба изследва криминалните престъпления преди 10 ноември 1989 г. В нея авторът историк разобличава мита – цитирам: „че през..

обновено на 23.04.24 в 06:57

В Пазарджик показват как се изписват великденски яйца с писалка и восък

Великденска работилница за писани яйца отваря врати от 23 до 26 април в етнографската експозиция на Регионалния исторически музей в Пазарджик. Специалистите от етнографския отдел ще запознаят желаещите с традиционни техники и начини за украсяване на великденските яйца, разпространени в Ракитово, Велинград и Белово. Изписването на великденски..

обновено на 23.04.24 в 06:56