Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образованието е в основата на цивилизацията

 Искахме този път да се съсредоточим върху българската класика в различните й форми и благодарение на  подкрепата  на „Америка за България“, ще имаме възможността да  подарим на пловдивчани и гостите на Пловдив този концерт, заяви маестро Максим Ешкенази, който ще дирижира Софийската филхармония на 16 септември на Античния театър от 20 ч.  

Четири български произведения – от класиката на българското концертно изкуство - Владигеров, Големинов, Христосков и Стайнов, продължаваме с фолклорния елемент и произведенията на Георги Андреев – композитор, гъдулар, диригент и невероятен човек. Ще изпълним четири от неговите произведения, като трите са световни премиери, а едното – нова обработка на българска на стара българска хубава песен. След това е киноелементът – музика с кадри от любими български филми. Вече направихме генералната репетиция с концерта си в София и сега идваме и в Пловдив, подчерта маестро Ешкенази. . 

По думите му, той изпълнява  българска ръченица повече в Америка, отколкото в България и се радва за възможността да направи този напълно български концерт. 

Във всички сфери на изкуството има много български творци, които творят извън България и творят на български език и затова  съм сигурен, че и българската музика ще продължава да се изпълнява по света. Винаги съм щастлив тук, обожавам Пловдив, това е прекрасен град, а публиката тук е най-ентусиазираната, най-истинската, най-шумната, заяви Ешкенази.

Маестро Ешкенази подчерта още, че младите хора обичат класическата музика и припомни, че „Ню Йорк таймс“ е написал, че залите и концертите с класическа музика се посещават само от стари хора още през 1912, когато Густав Малер е дирижирал Ню  Йорскската филхармония, нищо ново. Ето, за това работим дейно да има бъдещо музикално поколение, а класическата музика затова е „класическа“, защото всяко поколение си я преоткрива. Оптимист съм за класическата музика и за младите. Те са бъдещето. Всички ще си спомнят завинаги първия учебен ден, както си го спомням аз, защото образованието  е основата на всяко цивилизовано общество и колкото повече има от него, толкова по-доре, подчерта още маестро Максим Ешкенази.

Интервюто с диригента Ваксим Ешкенази чуйте от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24