Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Абсолютна грешка е премахването на задочното обучение в „Право“

| обновено на 19.09.17 в 15:52

Успехите на Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, са в рамките на добрата реализация на завършилите юристи.

Това заяви професор Венцислав Стоянов, декан на Юридическия факултет при откриването на научната конференция „Правото – традиции и перспективи“, която е кулминацията на тържествата посветени на 25 години от създаването на факултета.

За този период във факултета са се дипломирали 3365 юристи. От тях 1200 работят като адвокати, а над 100 са магистрати.

Това е една добра реализация, като се има предвид голямата конкуренция на факултети в страната – те са 9, подчерта професор Стоянов.

Той коментира и новата наредба, с която се премахва задочната форма на обучение за специалността „Право“. Тя беше приета през месец април от служебното правителство на професор Огнян Герджиков, но трябва да влезе в сила от следващата учебна година.

Не се знае какво ще стане дотогава – дали ще остане в сила или ще се промени, обясни професор Стоянов.

СнимкаРекторът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Запрян Козлуджов е категоричен, че ликвидирането на задочното обучение в специалност „Право“ е абсолютна грешка.

Това е абсолютна грешка, защото там има изключително мотивирани студенти и това са хора, които трудно биха се реализирали в магистратурата. Това са хора, които работят в големи адвокатски кантори, в нотариалните кантори, които искат да имат правоспособност. Това са едни от най-добрите ни работещи студенти. Сега им беше отнета тази възможност. Нещата не са никак ясни. Не е ясно в момента коя наредба действа, подчерта професор Козлуджов.

Той е провел разговор с образователния министър Красимир Вълчев, който го е уверил, че ще се срещне с министъра на правосъдието г-жа Цачева.

Професор Козлуджов коментира и реформата във висшето образование, а също и заплащането за качество.

Най-некачествените формирования във висшето образование са и най-адаптивни. Не съм оптимист дали това ще пресее университетите, направленията и специалностите, коментира професор Запрян Козлуджов.

Според него трудно може да се измери качеството на образование във вузовете, тъй като няма обективни критерии.

Рейтинговата система не е лоша, но тя има куп кривици и не може да бъде абсолютно обективен критерий, който да решава съдбите на университетите. Тя трябва непрекъснато да се развива, смята професор Козлуждов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59

Четенето на книги трябва да се насърчава

Книгите носят история, носят култура, носят идентичност, но най-вече ни помагат да развиваме себе си и своето критично мислене и умението да правим избори. Това каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  Десислава Алексиева от Асоциация „Българска книга“, по повод днешния Международен ден на книгата и авторското право.  Все още не е..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Светлин Тачев

Вървим към тотална криза на демокрацията

Във вторник утро говорим за актуалните теми, за политика и ангажираност към проблемите на обществото. "Точно днес" коментираме с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан", за последните назначения в служебния кабинет, за юнските избори 2 в 1 и партийните послания, както и дали може да очакваме редовен кабинет след 9 юни. По повод..

публикувано на 23.04.24 в 09:39

В Смолянско 963 избиратели гласуват за ЕП, но не и за наш парламент

97 070 са избирателите в Смолянска област, включени в предварителните списъци за изборите за членове на Европейски парламент, а за изборите за народни представители у нас на изборите на 9 юни 2024 г. списъците включват  96 107 избиратели. Това заяви пред Радио Пловдив новият председател на 22-ра Районна избирателна комисия в Смолян  Таня..

публикувано на 23.04.24 в 07:55
Любомир Минчев

Докато кметът се страхува, могат да му заграбят властта

Докато кметът Костадин Димитров се страхува да каже личните си позиции, то малките групи в Общинския съвет в Пловдив ще имат власт. Това коментира журналистът Любомир Минчев след бала на ГЕРБ. Според него се образува втори център на власт и той е в редиците на общинската администрация – групата около Владимир Темелков, който по думите му е..

публикувано на 22.04.24 в 16:42