Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ГХГ-Пловдив гостува във Виена

Градската художествена галерия – Пловдив представя българско изкуство в пет последователни изложби във Виена.

По покана на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена Градска художествена галерия – Пловдив представя картини на Цанко Лавренов и Васил Стоев. Експозицята ще бъде открита от директора на галерията Красимир Линков и професора от Виенската художествена академия Улрих Кансерт. 

Експозицията включва 44 картини от фонда на пловдивската галерия и избрани творби на Васил Стоев. Тя е част от изложбена програма на български творци в пет изложби, които ще бъдат представени в българската културна мисия във Виена. Изложбите се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от културната програма, посветена на Българското председателство на ЕС, както и представянето на Пловдив като Европейска столица на културата’2019 г.

Градска художествена галерия – Пловдив ще се представи във Виена с мащабна изложбена програма, включваща класиците на българската живопис Цанко Лавренов и Златю Бояджиев, както и съвременните пловдивски автори Васил Стоев, Стоян Куцев, Димитър Воденичаров и Васил Маргаритов. Съвместната инициатива на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ - Виена и Градската художествена галерия  цели да запознае австрийската публика с някои от водещите тенденции в развитието на българското изобразително изкуство.

На 24 октомври в културната ни мисия се откриват едновременно изложбите на Цанко Лавренов и Васил Стоев. До 22 януари 2018 г. посетителите ще могат да видят 44 от най-известните платна на Цанко Лавренов от фонда на Градската галерия. Изложбите се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от културната програма, посветена на Българското председателство на ЕС, както и представянето на Пловдив като Европейска столица на културата ’2019 г.

С финансовата подкрепа на Министерството на културата от 8 февруари следващата година в „Дом Витгенщайн“ ще бъде експонирана изложбата „Златю Бояджиев – живописец на традиционния български бит“. Успоредно с нея през февруари и март ще се представят последователно Стоян Куцев (живопис) , и в съвместна изложба – Димитър Воденичаров (живопис) и Васил Маргаритов (скулптура).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36