Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ден след ден" празници

На 14 февруари България почита Свети Трифон и чества Деня на лозаря. Народният празник е по стар стил, според древноримския Юлиански календар. Свети Трифон се тачи и по нов стил на 1 февруари, според Григорианския календар. Така празникът Трифон Зарезан е най – масовият у нас - празнуват лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите.

С ритуално зарязване на лозята отбелязаха празника в Брестовица, Перущица и Устина. Репортажът оттам е на Михаил Миховски.

Трифон Зарезан празнуваха и българите, които живеят в Будапеща. В двора на 101-годишната българска църква те зарязаха специално посадените за ритуала лози. В тази атмосфера Галя Митева ни среща със скулптура Огнян Кожухаров, българин, живеещ в Унгария.

13 двойки започват официално семейната си история днес в Пловдив. Изборът на датата 14 февруари за сключване на граждански брак не е случаен. Живка Танчева ни „отвежда“ в централния Дом на младоженците в Пловдив, където Даниела и Борис си казаха „Да“ и чуха „Горчиво“.

И още:

Радостина Чернокова информира за трагедията, потресла родопчани – музикант застреля половинката си в Пампорово и се самоуби. В репортажа си кореспондентката ни проследява работата на разследващите и водещата, според тях, версия убийство и самоубийство.

Какви са мерките на институциите за по-чист въздух в Пловдив? Иванка Петкова обобщава в репортаж днешното публично обсъждане в Дома на културата „Борис Христов“.

Защо допускането на частни разкопки ще е пагубно за археологията в България? Как ще се опази историческото ни наследство на фона на активно действащите в страната 30 000 иманяри, към които ще се прибавят и неправителствени организации с право да ръководят археологически разкопки, както предвиждат измененията в Закона за културното наследство? В днешния Световен ден на археологията разговаряме с доц. Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. Неотдавна той обяви, че 2018-та ще е годината на археологическите сензации в Пловдив.

Споделете времето от 15 до 17 часа с програма "Ден след ден" на Радио Пловдив. 

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, Ден" с хореографа Николай Серафимов

Хореографът Николай Серафимов е пловдивчанин. Създател е на Мюзикхолен театър Пловдив“, който основава и регистрира през 1993 г., работейки с изразните средства на музика, танц и театър. Зодия скорпион, спортен гимнастик и плувец с философски уклон и любопитство към живота.  Оттова до днес танцовата формация продължава да изненадва..

публикувано на 04.03.24 в 10:29

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02

"Добро утро, ден" със Славка Щерева

Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..

обновено на 14.05.23 в 10:08