Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След година отварят Епископската базилика за посещения

| обновено на 10.05.18 в 14:04

Епископската базилика на Филипопол е разположена върху по-ранни сгради, това заяви Жени Танкова, ръководител на археологическото проучване през последните години по време на конференция на тема „Епископската базилика на Филипопол: проучвания и резултати“. 

Очаква се разкопките да продължат и да се изясни функцията на сградите. Археолозите смятат, че става въпрос за по-ранна култова римска сграда, а помещенията в съседство вероятно са част от зърнохранилище.

В короната Пловдив има един бисер, който най-много тежи, а именно – Еписпоската базилика, подчерта професор Казимир Попконстантинов. Той допълнио, че тя има две „посестрими“ - базиликите на остров Свети Иван в Созопол и тази при село Оногур в община Тервел.

В средата на април следващата година ще се пререже лентата на обект Епископската базилика на Филипопол, заяви Ленко Ленков от „Америка за България“. Предстои строителството на защитното покритие за мозайките и прилежащото пространство на музея, допълни още Ленко Ленков.

По време на конференцията заместник-министър Амелия Гешева припомни, че в началото на този проект амбициите са били по-малки и никой не е очаквал да се стигне до представяните на конференцията резултати.

Това беше едно от най-тежките политически решения, но Епископската базилика ще е едно от нещата, с които ще се запомнят последните два мандата, подчерта пловдивският кмет Иван Тотев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15

Изложба показва историята на пловдивския храм "Св. Димитър"

С изложба в Народна библиотека  „Иван Вазов“ Пловдив, посветена на пловдивския храм „Свети Димитър“, който бе възстановен и продължава да се поддържа със средства на Спомоществователно сдружение  „Свети Димитър“, ще бъде отбелязана 20-годишнината от неговото създаване.   Експозицията се състои от десет пана, проследяващи  историята на..

публикувано на 18.04.24 в 06:35

Конференция представя изследване на българското село

Научна конференция „ Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване” ще събере учени в областта на културната и социалната антропология, етнологията и социологията от цялата страна. Конференцията ще се проведе в периода 18-20 април 2024 г. в Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски”, зала "Компас"...

обновено на 17.04.24 в 14:19