Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вардарска или Нова бяха по- удачните имена за Македония

| обновено на 13.06.18 в 16:28

Президентът на Македония Георге Иванов изгони от резиденцията си премиерът Зоран Заев и външния министър Никола Димитров, заради договореното ново име на страната – Северна Македония. Срещата им продължила едва 120 секунди. 

След като получил положителен отговор на въпроса имат ли писмено договора за името, президентът казал на Заев и Димитров, че не е необходимо да продължават срещата. Съпротива срещу договореното име готви и опозицията в Гърция.

България приветства постигнатата договореност, но в декларация на Външно министерство се поставя условието в договора между Скопие и Атина новото име да не се използва като основание за промяна на граници или претенции към история и култура.

Според историка и бивш Генерален консул на страната ни в Битоля доц. Наум Кайчев договорът между Македония и Гърция е добра новина, защото повече от четвърт век спорът дърпаше не само Скопие, но и и целия регион назад.

Ученият, който е член и на Съвместната българо-македонска комисия по историческите и образователни въпроси,  има резерви към името Северна Македония.

Имаше по- удачни имена, предложени от международния посредник Матю Нимиц. Например Вардарска Македония е отдавна употребявано, както от страна на историците, така и сред по- широката общественост име. Нова Македония пък фиксираше младостта на тази република. 


Доц. Кайчев се надява, че и в двете страни ще бъде осигурено проевропейско мнозинство, което ще подкрепи договора за Северна Македония, въпреки че, предстои нелек процес за приемането на новото име. 

Партия "Нова демокрация", която е основната опозиционна сила, използва създадената ситуация, за да трупа точки и рейтинг преди изборите догодина. В Гърция ще сме свидетели на интересен политически процес. Предстои и референдум в Македония. Там като цяло има поляризация на позицията. ВМРО – ДПМНЕ заяви, че ще работи против тази договореност. Ще видим как ще се развият процесите, но прогнозата ми е, че реформаторските и проевропейските настроения ще надделеят

Той смята, че гласовете у нас, които твърдят, че София има мека позиция по македонския въпрос от години, са крайни и малобройни и не допринасят за разбирателството между трите страни. 

България им дългосрочен интерес Македония и Западните Балкани да се европеизират и да бъдат членове на ЕС. Не трябва да се допускат, обаче, компромиси, които да застрашават интереса на страната ни. 

Подчертано бе също, че декларацията на МВнР продължава с очакването, че Македония и Гърция ще дадат доказателства, че договорът им не представлява заплаха или претенция за България и изобщо към съседните страни.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Промените в Конституцията създават риск Радев да я наруши

"След промените в Конституцията от края на декември 2023-та като че ли не очаквахме толкова бързо  да реализират своето действие новите разпоредби по повод на формирането на служебното правителство и насрочването на парламентарните избори.  Проявяват се две задължения и в зависимост от това, на кое от тях ще придадем по-голямата тежест, зависи и как ще..

публикувано на 29.03.24 в 11:19

Млад мъж дарява инвалидни колички в Първомайско

Млад мъж от първомайското село Бяла река събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 29-годишният Димитър Иванов, който в продължение на няколко години е живял в Съединените щати, е от младите хора, които са се завърнали в България. Той се занимава със земеделие и животновъдство в родното си село и в същото..

публикувано на 29.03.24 в 10:54

Собствениците на земи са против промените в закона

Депутатите узакониха обработването на ниви без съгласието на собствениците им, като гласуваха на второ четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), с които променят правилата за сключване а доброволни споразумения. С какви аргументи от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи..

публикувано на 29.03.24 в 10:10
Даниел Стефанов

Няма реална пречка изборите да са 2 в 1

Политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира в програма "Ден след ден" политическата ситуация, възможностите за избор служебен премиер и предстоящите избори. Според него през следващата седмица президентът ще направи своите консултации с политическите партии и записаните в Конституцията възможни кандидати за служебен премиер. Той смята,..

публикувано на 28.03.24 в 16:47
Иван Начев

Има много партии, които искат избори 2 в 1

В края на март се повтаря рефрена "нови избори, и пак предсрочни". Към новата вълна обещания на политиците, за невъзможната ротация и как ще са осъществи гласуването 2 в 1 - разговор по темата с политолога  доц. Иван Начев . Политологът отбеляза, че има две групи от партии, които имат интерес от нови избори.  "Първо са тези, които са позагубили..

публикувано на 28.03.24 в 10:10