Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Договорът Гърция - Македония успокоява духовете, но за кратко

Краткосрочно успокояване на духовете, което не решава проблем, нарече подписания договор за името на Македония геополитическият анализатор проф. д-р Марин Русев.

За мене като българин и човек, който живее в държава с много дълга политическа традиция, най-важното е, че  на практика спорът се решава без България. Сключеното споразумение има доста конюнктурен характер и скоро ще покаже своята неефективност, дори да бъде ратифицирано от двете страни. 

Като причина за това, че то няма да създаде трайна основа за успокояване на политическите страсти в най-конфликтното ядро на Балканите, проф. Русев посочи, че то се катализира  от исторически изчерпали се мотиви. Затова то е и между Гърция и Македония.

Много по-прагматични последици би имало едно прагматично споразумение с всички съседни страни.  Съвсем спокойно можем да определим, че две от тях могат да предявят също исторически претенции. Една Сърбия може лесно да си спомни, че в определен момент от нейната история, Скопие е столица на сръбската държавност. В България пък ние много добре знаем, че няма нужда да се доказва нищо повече от това, че Василий Втори е наречен в историята  „българоубиец“, а не „македоноубиец“.  Това е двоен стандарт, в който България услужливо мълчи.  Усилията на българския политически елит да се представя като миротворец в балканската ситуация няма как да скрият факта, че България е практически елиминирана от този процес.

България е класически пример за това, как нейният политически елит воюва за важни на пръв поглед политически и цивилизационни ценности, но няма как да се скрие истината, че това става  на ръба на опасността това  да е в ущърб на националния ни интерес.

Много по-прагматична за трайно туширане на балканското напрежение е според мен, позиция, в която думата имат не само Гърция, но и България, и Албания, и дори Косово. Повече от ясно е, че в съвременна Македония, както и да се нарича тя, населението, което се нарича „албанско“, е една трета от общото население на Македония и цифрата расте с впечатляващи темпове.

Всичко това дава основания да се предполага, че Македония не е стабилен политически субект. Смешно малката държавна традиция на тази страна ще я поддържа по-скоро като обект на балканската и особено – на европейската политика.

В страната няма вътрешен консенсус и не очаквам някаква дългосрочност, обективност и дори признателност от страна на Македония към съседните страни и особено – към България. Там само временно са се скрили тези, които непрекъснато рушаха паметниците ни.  Но те са си там, където трябва и само чакат подходящия момент, нещата да се обърнат.

Европа е щастлива, че България мълчи. Тя е щастлива, че Гърция леко преглъща мъката си, че това хиляди години е било гръцко пространство. Няма да е далеч времето, когато Европа ще „чупи пръсти“ отново и ще се чуди как да решава поредния проблем на Балканите, свързан с албанската етническа инвазия.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсят ваксини срещу коклюш при джипита и в аптеките

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и  общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС. Според..

публикувано на 24.04.24 в 16:44

Петима кандидат-студенти ще се борят за 1 място в МУ-Пловдив

Кандидатстудентската кампания 2024 за Медицински университет-Пловдив е открита, текат първите изпити за чуждестранните кандидати. Готов е справочникът за всички български кандидат-студенти, за четирите факултета на университета и в Медицинския колеж. Днес се проведе Ден на кандидат-студентите, в който участваха дванадесетокласници от Пловдив и..

публикувано на 24.04.24 в 13:15
Евелина Славкова

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят с близо 10% на ПП-ДБ

Близо 10% ще е разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори в полза на партията на Бойко Борисов. Това сочи последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души. Изводът от проучването е,..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

Бизнесът и културата търсят механизми за сътрудничество

Среща между бизнеса, културните институции и местната администрация в Пловдив търси механизми за симбиоза помежду си. Идеята е да се създадат значими връзки между индустриите и културния сектор.  Участниците ще имат възможност да се ангажират в динамични дискусии, да изследват нови бизнес възможности и да създадат партньорства...

публикувано на 24.04.24 в 09:52

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59