Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да живее фестивалът – той е осмото тепе!

 „Сцена на кръстопът“ за първи път ще има свой химн. Автор на текста е Елин Рахнев, който е вдъхновен от мотото тази година – театър „Вълшебното“.  „Да живее фестивалът – той е осмото тепе“, така започва химна на Сцената. Това разкри в интервю за Радио Пловдив Ирен Чанкова, продуцент на театралния фестивал.

В тазгодишното издание са включени 13 постановки на голяма сцена, а 6 ще се играят в камерната зала на Драматичен театър-Пловдив.Очаква се химна на „Сцена на кръстопът“ да прозвучи в първите дни от фестивала

Постарали сме се да представим и тази година най-доброто от сцените в страната от изминалия сезон. Повечето от представленията са премиерни за сезона. Ще открием с най-любовната история за всички времена - с постановката „Ромео и Жулиета“ на балет „Арабеск“, които ще представят един нов прочит с танц на великата пиеса. Шекспировата линия продължава със спектаклите „Сън в лятна нощ“ , а любовната с постановката „Къщата на спящите красавици“, обясни още Иран Чанкова.

В програмата на фестивала попадат и представленията „Танцът Делхи“, „След репетицията“ и „Къщата на спящите красавици“,  „Честита съпруга“ и „Вишнева градина“. Един от акцентите в тазгодишното издание на „Сцена на кръстопът“ е постановката на Народен театър „Иван Вазов“ – „Три високи жени“. С нея се отбелязва завръщането на сцената на пловдивчанката – Мария Стефанова, тя е прекрасна. Каня всички да я видят, разказа Чанкова.

В съпътстващата програма Младен Влашки ще разкаже за книгата си „Млада Виена в млада България“.

Сцена на кръстопът ще завърши с представянето на книгата и филма „Романът на моя живот“ на професор Стефан Данаилов.

Цялото интервю с Ирен Чанкова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36

Спомен за незабравимия Апостол Карамитев

Непубликувани факти от живота и творчеството на големия български актьор Апостол Карамитев събира книгата „Рицарят на Доброто“ с автори изкуствоведа Олга Маркова и сина на актьора Момчил Карамитев. Тя ще бъде представена в „Петното на Роршах“. В основата на книгата са разказите на Момчил Карамитев за нещата, за които са си говорили двамата с..

обновено на 24.04.24 в 08:55

Студентска изложба "Графичен дизайн" в НХГ „Цанко Лавренов“

В Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ ще се открие представителна изложба на студентите от специалност „Графичен дизайн и визуални комуникации“ и „Интерактивен дизайн и компютърни игри“ във Факултет по Изобразително изкуство, Вeликотърновския университет ,,Св. св. Кирил и Методий“.  В експозицията са представени учебни проекти на..

публикувано на 24.04.24 в 06:32