Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациентите не са единни за промените в здравния модел

| обновено на 25.09.18 в 15:35

На 26 септември в НДК ще се проведе Национална кръгла маса, посветена на бъдещето на здравеопазването. В дискусията ще участват представители на Министерски съвет, Народното събрание, държавни институции, съсловни организации, представители на държавните, общинските и частните болници, работодателски и синдикални организации, неправителствени организации и други. Във форума участие ще вземат и представители на Световната банка и Световната здравна организация.



На нея министър Кирил Ананиев ще представи вариантите за промени в здравно-осигурителния модел на страната, части от които изтекоха в медиите. 

Според едното предложение НЗОК ще финансира лечение на пациентите до 700 лв., а всичко нагоре ще се поема от застрахователни фондове. За целта специалистите предлагат въвеждане на задължителна месечна здравна застраховка от 12 лева, която също ще се разпределя на социален принцип като 8-процентната вноска. 

В тавана от 700 лева пациентите също ще имат съучастие. НЗОК ще покрива 85% от тази стойност,  а останалите 15% пациентите ще плащат кеш или чрез допълнително доброволно застраховане”. Другият вариант на министър Ананиев предвижда пълна демонополизация на НЗОК.

Пенка Георгиева, председател на сдружението Пациентски организации "Заедно с теб", подкрепя идеите на Здравното министерството, защото в  момента пациентите доплащали около 40 процента от джоба си /регламентирано и нереглементирано/. Идеята е тези плащания да бъдат намалени. Смятаме, че идеите на министъра са разумни за доплащане около 10 – 15 процента. Според нас това ще облекчи пациентите. Трябва да се обмисли контролът на средствата. Болниците се превърнаха в търговци на здраве. В търсене на оборот качеството на медицинската услуга падна. Назрял е моментът да се направи нов здравно-осигурителен модел. На много хора сегашното статукво им харесва, но на нас пациентите не ни харесва.

Според нея в България осигуряването трябва да бъде споделено като се изготви работещ модел за контрол.

Точно на обратното мнение е Иван Димитров - председател на Федерация "Български пациентски форум".

По думите му, МЗ и МФ трябва да направят така, че не българина да си плаща, а държавата да плаща целият процент за групите, които отговаря. Държавата от години краде от здравето на нацията. Държавата е най- некоректният платец. До момента не е ясно какво предлага министъра. Безумно е да се иска да плащат най- бедните. Никой застраховател няма сметка да застрахова болни хора, никъде в Европа не се застраховат хронично болни хора. Самите застрахователи твърдят, че с тях никой не е разговарял. Пациентите са много разтревожени, защото нямаме яснота какво ще се случва. Пускат се позивни през медиите и пациента започва да се тревожи.

Иван Димитров смята, че с годините държавата е овладяла обществената НЗОК.  Лека - полека държавата започна да казва как да се лекуват болните, как да се приемат пациентите. Намесите на държавата в здравеопазването вредят на пациентите. Моят лекар не ме лекува по добрата медицинска практика, а по административен начин, което нарушава конституционните ни права и добрите медицински практики.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В РСМ няма дебат, а състезание по омраза срещу българите

В кампанията за парламентарните и президентските избори в Република Северна Македония (РСМ) значително място е отделено и на отношенията с България заради готвените промени в конституцията на страната, признаващи българско малцинство. Темата коментира  журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков . "Българските граждани и в най-лошите..

обновено на 19.04.24 в 16:36
Калоян Стайков

Реформите за либерализацията на тока са в омагьосан кръг

Реформата е заложена в П лана за възстановяване устойчивост (ПВУ) , а това беше основното обяснение през миналата есен да се бърза със законодателните промени. Още тогава посочихме, че самият проект на Закон за изменение и допълнение на З акона за енергетиката е само една малка част от реформата. Т огава..

публикувано на 19.04.24 в 16:15

Либерализацията на тока ни освобождава от крепостничество

Народното събрание отново отложи първата стъпка към либерализиране на пазара на ток за битовите потребители . Недостатъчно добре подготвена процедура за промяната и риск от сериозно поскъпване на тока бяха причините, които изтъкнаха от БСП, ГЕРБ, ИТН, след като ПП-ДБ единствени се обявиха против отлагането. Това е страх от несвършената..

публикувано на 19.04.24 в 16:03

Офисът на Dreamix в Пловдив празнува първи рожден ден

Най-бързо растящата софтуерна компания у нас – Dreamix, затвърждава присъствието си в Пловдив и ще отпразнува годишнината от отварянето на офиса си в града. Събитието ще се състои на 19 април с коктейл с начален час 16:30, а локацията е бизнес сграда Регус, Каменица парк, бул. “Източен” 59. Очаква да присъства мениджмънта на компанията, много от..

публикувано на 19.04.24 в 15:58

Румен Радев се опитва да пази страната от конституционни кризи

Поканата на президента Румен Радев за разговор със служебния премиер по предлаганите промени в правителството е съвсем логична, за да се чуят подробно аргумените за тях, каза в предаването "Точно днес" Явор Гечев - съветник на държавния глава и бивш служебен министър на земеделието. Процедурата по назначаване на кабинета също включваше консултации,..

публикувано на 19.04.24 в 11:38