Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечният въпрос на Хамлет звучи на 30 езика в Малката базилика

| обновено на 21.02.19 в 11:28

Крилата фраза „Да бъдеш, или да не бъдеш“ от известния монолог на Датския принц ще прозвучи на 30 езика, включително на санскрит, арабски, пущу и сесото, по повод 21 февруари в Малката базилика. 

Това е датата, на която се отбелязва Международният ден на майчиния език.

По инициатива на Българско-турския литературен клуб ще се проведе многоезичен музикално-поетичен спектакъл, в който ще вземат участие представители на различните общности в града, ученици от трите езикови гимназии, СУ “Любен Каравелов” и Арменското училище, чуждестранни студенти от пловдивски висши училища.  

Цитатът от една от най-популярните Шекспирови пиеси – „Хамлет“, не е избран случайно. През 2019 година се навършват 455 години от рождението на гениалния английски поет и драматург, преведен на почти всички официални писмени езици. 

Събитието е част от Културния календар на Община Пловдив и се реализира с подкрепата на Клуба на консулите в Пловдив. “Да бъдеш или да не бъдеш – това е въпросът ” публиката ще чуе най-напред в оригинал на английски, а след това на български и още 30 езика, сред които китайски, монголски, персийски и ксоса.

Сред участниците са момичета и момчета, чийто език е жестомимиката.

Идеята на празника е да подчертае заслужената роля на всички езици в изграждането на културната идентичност и творчество в годината, в която Пловдив е Европейска столица на културата. Участниците ще представят традиционни за своята държава музика и танци. 

Началото на събитието е в 18 часа. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15

Изложба показва историята на пловдивския храм "Св. Димитър"

С изложба в Народна библиотека  „Иван Вазов“ Пловдив, посветена на пловдивския храм „Свети Димитър“, който бе възстановен и продължава да се поддържа със средства на Спомоществователно сдружение  „Свети Димитър“, ще бъде отбелязана 20-годишнината от неговото създаване.   Експозицията се състои от десет пана, проследяващи  историята на..

публикувано на 18.04.24 в 06:35

Конференция представя изследване на българското село

Научна конференция „ Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване” ще събере учени в областта на културната и социалната антропология, етнологията и социологията от цялата страна. Конференцията ще се проведе в периода 18-20 април 2024 г. в Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски”, зала "Компас"...

обновено на 17.04.24 в 14:19