Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотр Дам е контекстът на европейската цивилизация

Светът помръкна, виждайки "Дамата от Париж" в пламъци и пепел. Експанзията на кадрите стопи за минути идеологическите противостояния, политическите антагонизми и заличи традиционните верски зависимости до степен Светът да осъзнае себе си като обща част от цивилизацията.

С въпросите, които провокира гибелта на световни паметници на културата и за заряда на общите усилия паметта на времето да бъде съхранена –  проф. д-р Милена Георгиева от „Института за изследване на изкуствата“ при БАН.

Огромна загуба за цялата европейска култура и за човечеството нарече опожарената на Нотр Дам в Париж изкуствоведът проф. д-р Милена Георгиева.

Тя изрази надежда да паметникът да бъде възстановен в пълния си блясък и допусна, че при реконструкцията му е допусната грешка.

Дървеният покрив на катедралата е бил много стар и вероятно не са били отчетени някои подробности при реставрацията.

По снимки, по архитектурни скици и проекти унищожените елементи вероятно ще бъдат възстановени, но това ще бъде доста трудно за  частта на хора, която беше дървена с интересни и оцветени релефи. Това ми се струва, че е една от големите загуби.

Да се надяваме, че уникалните стъклописи също ще бъдат възстановени, но някои от картините в църквата са трайно унищожени.

Проф. Георгиева подчерта още, че не иска да търси символика в съвпадението, че пожарът обхвана катедралата в първия ден от Страстната седмица, но заяви, че е редно да се замислим, дали не претоварихме планетата си с прекалено много неща, които не трябваше да се случват. 

Нека да си спомним, когато страдаме за Парижката Света Богородица, че имаше и други паметници в различни места на планетата, които бяха разрушени и продължават да се рушат така, както и самата природа, с която се отнасяме по неморален начин.

Може би това е едно предупреждение към човечеството да пази миналото за бъдещите поколения, които също имат правото да му се насладят.

Нотр Дам е целият контекст на европейската цивилизация.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсят ваксини срещу коклюш при джипита и в аптеките

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и  общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС. Според..

публикувано на 24.04.24 в 16:44

Петима кандидат-студенти ще се борят за 1 място в МУ-Пловдив

Кандидатстудентската кампания 2024 за Медицински университет-Пловдив е открита, текат първите изпити за чуждестранните кандидати. Готов е справочникът за всички български кандидат-студенти, за четирите факултета на университета и в Медицинския колеж. Днес се проведе Ден на кандидат-студентите, в който участваха дванадесетокласници от Пловдив и..

публикувано на 24.04.24 в 13:15
Евелина Славкова

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят с близо 10% на ПП-ДБ

Близо 10% ще е разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори в полза на партията на Бойко Борисов. Това сочи последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души. Изводът от проучването е,..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

Бизнесът и културата търсят механизми за сътрудничество

Среща между бизнеса, културните институции и местната администрация в Пловдив търси механизми за симбиоза помежду си. Идеята е да се създадат значими връзки между индустриите и културния сектор.  Участниците ще имат възможност да се ангажират в динамични дискусии, да изследват нови бизнес възможности и да създадат партньорства...

публикувано на 24.04.24 в 09:52

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59