Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебатът за финансирането на партиите не се състоя

Дебатът за финансирането на политическите партии по същество не се състоя.  Той  вървя по тази линия, по която започна  - от допускането въобще на въпрос за 1 лев субсидия в национален референдум.  Същите тези партии, които дебатираха в Парламента, допуснаха да се зададе въпрос в национален референдум, фиксирал  някаква сума.  Щеше да е коректно и юристите да се изкажат, но никой не чу основанията им, че когато има национален референдум по въпроси, свързани с бюджета, не могат да се коментират конкретни суми. Това беше  некоректно от страна на политическите партии, заяви политическият анализатор Татяна Буруджиева.

По думите й, гражданите не са длъжни да разбират всичко в същина. Една от работите на политическите партии е да направят така, че ако бяха започнали дебата по същество за това, за какво  всъщност плащат всъщност 95% от българските граждани през бюджета на партиите, няма дебат за това, какво означава дейност на политическа партия.

Гражданите не са наясно и какво означава да работиш в Парламента, те не разбират и няма кой да проведе с тях дебата за това, какво означава национално представителство, вероятно на национален референдум биха посочили и една невероятна бройка  на парламентаристите.

Защо, когато отидеш в Парламента, избран от определен избирателен район, трябва да знаеш, че има и някакви национални политики и действия, които трябва да обединяват отделните представители в общи политики. Такъв дебат нямаше.

Няма национален консенсус по това, какво задължително трябва да може да прави една партия, за да й се осигурят от нас гражданите средства за това и ние да можем да контролираме разходването им за какви дейности отива.

Когато една партия работи, тя има нужда от експертиза. Външните консултанти струват повече, защото са на пазарен принцип. Но когато се работи в една партия, се работи и за идеите и можеш да не работиш чак толкова на пазарни основания. Въпросът е и как си правят сметките партиите.

Истината е, че 1 лев са страшно малко пари. Това ще доведе до проблем с партийния плурализъм от една страна, но от друга, парите не трябва да са гарант за бързо реализируема партийна кариера.  

Във Франция работата на общинските съветници не е заплатена, затова заседанията там се провеждат от 20 ч. Идеята е да се научиш да работиш за обществото, за общото благо, а не да се добуташ до партиен пост за пари.

Големият дебат е за функциите на партиите и за парите в обществото и ние трябва да имаме ясен механизъм да ги контролираме.

Икономическата ни среда не е подчинена на ясни принципи и пазарни правила, все още държавата е основният източник за развитие на бизнес.  Но ако на партиите им трябват много пари, истината е, че те ще дойдат от сивия сектор и това е крайно недопустимо за демократичния климат в една държава.

Чуйте повече от звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсят ваксини срещу коклюш при джипита и в аптеките

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и  общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС. Според..

публикувано на 24.04.24 в 16:44

Петима кандидат-студенти ще се борят за 1 място в МУ-Пловдив

Кандидатстудентската кампания 2024 за Медицински университет-Пловдив е открита, текат първите изпити за чуждестранните кандидати. Готов е справочникът за всички български кандидат-студенти, за четирите факултета на университета и в Медицинския колеж. Днес се проведе Ден на кандидат-студентите, в който участваха дванадесетокласници от Пловдив и..

публикувано на 24.04.24 в 13:15
Евелина Славкова

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят с близо 10% на ПП-ДБ

Близо 10% ще е разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори в полза на партията на Бойко Борисов. Това сочи последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души. Изводът от проучването е,..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

Бизнесът и културата търсят механизми за сътрудничество

Среща между бизнеса, културните институции и местната администрация в Пловдив търси механизми за симбиоза помежду си. Идеята е да се създадат значими връзки между индустриите и културния сектор.  Участниците ще имат възможност да се ангажират в динамични дискусии, да изследват нови бизнес възможности и да създадат партньорства...

публикувано на 24.04.24 в 09:52

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59