Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Известно испанско издание откри Пловдив за читателите си

Престижното испанско издание NuevaTribuna разказва за хилядолетната история на българската Европейска история на културата и за местата в и около Пловдив, които впечатляват гостите на града.

Авторът на статията е Edmundo Fayanás, който през последните тринадесет години организира колективни пътувания с големи групи, които са изцяло с културна насока. За реализирането на тези пътувания той винаги подготвя обяснителни ръководства за всичко, което предстои да бъде видяно. Авторът избира дестинации, които са различни  от всичко, което туристическите агенции масово предлагат.

„През 2019 година Пловдив е обявен за Европейска столица на културата. Това е град, в който разходката е приятна, тъй като градът е пълен с паметници, които ни напомнят за преминалите през него различни народи, римляни, византийци, отомани, оставили ни своята постоянна следа.“ Така започва статията, която представя богатата палитра от културни забележителности и възможности за прекарване на почивка в един от най-старите градове в света.

Изданието проследява историята на града под тепетата, като започва от най-древни времена и достига чак до наши дни. Като най-древния жив град в Европа, Пловдив има и много имена, сред които Пулпудева, Флавия, Филипополис и Тримонциум. 

Текстът описва подробно и останките от римската и антична култура, история и архитектура, насочва вниманието си към хълмовете, върху които е построен града. Детайлна и впечатляваща е информацията, която испанската медия предлага за най-популярните забележителности, сред които Античния театър, Римския стадион, Джумая джамия, Църквата „Света Богородица“, къща „Ламартин“, къща „Недкович“.

Специално внимание се обръща и на близки до Пловдив дестинации - Бачковския манастир и Асенова крепост, където туристите могат да прекарат незабравим и пълен с емоции уикенд. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24