Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна Археологическо лято’ 2019 в Хисаря

Продължават разкопките на Римските терми. За трета поредна година финансирането е от Министерството на културата, това каза за Радио Пловдив доц. Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря.

Римляните са известни със своето строителство. В античността са новатори, като поставят основите на качествено строителство, което е оцеляло до днес. Живели са с мисъл за вечност и са строили градовете си стабилно в равнини, като целта  е била за по-добра комуникация. Видна е разликата с други епохи, където са строили предимно крепости по защитени от природата места. Запазени надписи информират за архитектите, за строежите и цялата система, която е била в държавната канцелария.

Тази година имаме три спечелени проекта със съдействието на Министерството на културата. Единият е свързан с иновативно представяне на артефакти в естествена среда, в римските терми. Сваля се от Google, безплатно приложение, което много добре се посреща. Това е гид за посетителите. Имаме и проект „Млад археолог – виртуална реалност“, който почти е завършен и скоро ще стартираме. Предвижда се римските терми да бъдат покрити и представени в оригиналния им вид.

Доц. Маджаров представи и двете гостуващи изложби: „Изкуството на Тибет отблизо“ от музея в Димитровград и Луковитското съкровище от музея в Ловеч.

Интервюто с доц. Митко Маджаров е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15