Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горещо лято в Археологическия музей в Пловдив

Ръст от 45% на посетителите

| обновено на 16.08.19 в 10:37

В годината, когато Пловдив е европейска столица на културата, интересът към Археологическия музей в Пловдив се е повишил чувствително и от българи, и от чужденци. Това разказа в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив екскурзоводът Екатерина Илиева.

Ръстът в сравнение с предходната година е 40-45%. Дължи се най-вече на изложбата „Преоткритият свят на стара Европа“ с петте златни съкровища.

По думите й, ръст се отчита и при индивидуалните, и при груповите посещения. Увеличил се е интересът от учениците, както и от групите, които се самоорганизират от различни места в страната. Семействата също са увеличили посещенията си в музея.

Хората най-често питат дали това са оригиналите. Явно не могат да повярват, че могат да се докоснат до оригинала на Панагюрското златно съкровище.

През лятото се отчита интерес и към беседите, които музеят стартира още  през месец април като инициатива. Те са безплатни и се провеждат под наслов “Археология за всеки“ със стремеж музеят да се сближи с публиката. Екатерина Илиева, която подготвя и представя беседите, споделя за тях:

В момента от около 2 месеца темите се избират от нашите посетители. Изключително интересна ще е беседата на 17 август с тема „Как се правят разкопки в градска среда“. Става дума за спасителните разкопки. Ще разясним по какъв начин се провеждат, какви са тънкостите, как се правят, ще покажем новини оит кухнята.

В други от беседите през лятото са развенчани някои от митовете за Панагюрското златно съкровище, разказана е историята за откриването на Вълчитрънското злато, говорено е за водоснабдяването на Филипопол и навлизането на християнството в нашия свят.

Лятото за Археологическия музей е горещо, посетителският интерес не спира.

От началото на годината досега през залите му са преминали 15-16 хиляди души като около 6 хиляди са чужденци. През септември за Нощта на музеите и галериите се подготвя и нова временна изложба. Екатерина Илиева разкри, че тя ще е свързана с миналото на Пловдив и на Археологическия музей, Исторически паметници и художествени старини, запазени от пловдивските семействасъсредоточавайки се върху  темата за дарителството и за желанието на хората да създават заедно своята общност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24