Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучват емпорион Пистирос и Бона Манзио край град Ветрен

Археолозите приключват разкопките на тракийско-гръцкото селище Емпорион Пистирос край Ветрен. Това съобщи изп. длъжността директор на Археолгическия музей в Септември Вяра Петрова. Тя каза, че ръководител на проучванията е доц. Алексей Гоцев от НАИМ на БАН и те се провеждат за 31-ва поред година, съвместно с музея.

Този път са открити големи количества керамика, множество бронзови монети, също и две сребърни от периода V-IV век пр.Хр., повечето от остров Тасос. Освен това е открит за първи път у нас интересен предмет от пемза, свързан с календара на древните гърци, уточни археологът.

Припомням, че точно на емпорион Пистирос през 1990 г. бе намерен надпис на старогръцки език. Той показа, че селщето е основано от търговци от остров Тасос и те са поддържали интензивни отношения с най-важните икономически центрове на Егейска Тракия. Археологическите находки свидетелстват, че Пистирос е основан по време на първите царе на Одриската държава, Терес или Ситалк.  

Този надпис бе показан на българска изложба в Лувъра и сега може да се види в Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември.

От понеделник 26 август до края на септември ще се работи и по другия обект в община Септември, отново до град Ветрен - Римската пътна станция Бона Манзио. Там разкритията се правят от 4 години и датират периода от IV-VI век. Ще продължат проучвания в пространстовото оградено от крепостната стена. Археолозите са установили, че наблизо има и селище, което също ще се изследва през тази година.

И двата обекта се финансират от Министерството на културата за над 30 000 лева и се подкрепят от фондация „Балканско наследство“. На обектите работят освен български учени, работници, така и студенти от чужбина. 

емпорион Пистирос



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24