Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти от ПУ бяха на разкопки на светилище и манастир от VI в.

Учебната практиката се проведе до село Драгойново, Първомайско на римско светилище и раннохристиянски комплекс /от III до края на VI в./

| обновено на 26.08.19 в 10:05

Приключиха археологическите проучвания до село Драгойново, които се провеждат в продължение на 12 години. 25 студенти по история и археология от Пловдивския и Шуменския университет за първи път участваха заедно в разкопките на местността Църквището. 

Ръководители на екипа бяха доц. д-р Иво Топалилов и главен асистент д-р Божидар Драганов от Пловдивския университет.

Тази година археолозите продължиха разкопките в манастирския комплекс, разкрит преди 2 години. Според доц. Топалилов това е най-ранният манастир, разкрит в Тракия, който започва да функционира още от началото на V век.

Преподавателят гл. ас. д-р Божидар Драганов от катедра "История и археология" на Пловдивския университет разказа в интервюто за новите проекти след проучванията и за находките. Той каза, че всички открити предмети вече се намират в Регионалния археологически музей - Пловдив, а от катедрата имат идея да организират изложба с експонатите. Разкопките са финансирани от община Първомай.

Освен на римското светилище студентите участваха при разкриването и на раннохристиянски манастир съществувал до края на VI век, за практиката им разговор и с третокурсничката Татяна Чалъкова

Интервютата може да чуете  в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15

Изложба показва историята на пловдивския храм "Св. Димитър"

С изложба в Народна библиотека  „Иван Вазов“ Пловдив, посветена на пловдивския храм „Свети Димитър“, който бе възстановен и продължава да се поддържа със средства на Спомоществователно сдружение  „Свети Димитър“, ще бъде отбелязана 20-годишнината от неговото създаване.   Експозицията се състои от десет пана, проследяващи  историята на..

публикувано на 18.04.24 в 06:35

Конференция представя изследване на българското село

Научна конференция „ Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване” ще събере учени в областта на културната и социалната антропология, етнологията и социологията от цялата страна. Конференцията ще се проведе в периода 18-20 април 2024 г. в Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски”, зала "Компас"...

обновено на 17.04.24 в 14:19

Великите европейци - Майка Тереза

Според едни тя е „майка”, според други – „мащеха”. Някои я смятат за ангел небесен, други я наричат „ангел от ада”. Мнозина броят спасените от нейното милосърдие, други мнозина – жертвите на нейната вяра. Каквото и да е отношението на всеки от нас обаче, всеки от нас веднага се сеща за кого говорим, щом чуе името Майка Тереза. Превод: Свети..

публикувано на 17.04.24 в 10:34

Среща с писателя Цанко Лалев в "Петното на Роршах"

Среща с писателя Цанко Лалев ще се проведе тази вечер в клуб „Петното на Роршах“. Разговорът за романа " Домът на пчелите " е по инициатива  на  Литературен Салон "Spirt & Spirit" Пловдив.   Цанко Лалев е автор на научнопопулярни книги за българска история и фолклор, както и на две стихосбирки. Първият му роман „Домът на пчелите“  излезе..

обновено на 16.04.24 в 10:02