Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България без мониторинг от ЕК, а "румънският модел" се провали

Снимка: БГНЕС

България е изпълнила условията по механизма за сътрудничество и проверка по всичките препоръки от миналата година, а напредъкът е достатъчен, за да се обмисли прекратяване на мониторинга. Това стана ясно от приетия от  Европейската комисия  доклад за действията на страната ни за изпълнение на ангажиментите, свързани със съдебната реформа , борбата с корупцията и организираната престъпност. 

Важна новина с положителна трактовка, тъй като отношението към България и Румъния бе дискриминационно, а този мониторинг бе редовно изтъкван като една от причините да имаме проблем с приемането в Шенгенското пространство, за което сме изпълнили всички критерии, коментира за Радио Пловдив политическият анализатор от Института за дясна политика Георги Харизанов.  По думите му е факт и това, че напредъкът по критерия "Правосъдие" и "Вътрешен ред" е отбелязан последователно в годините.  Общо препоръките бяха 17, миналата година бяха останали отворени 6, а при миналогодишния доклад се затвориха 3. Тази година, от миналия до днешния доклад, ни останаха още 3 препоръки, а те вече са изпълнени. 

Не се предвижда следващ доклад, т. е. формално мониторингът от страна на Европейската комисия се прекратява, заяви Харизанов и отбеляза, че новият механизъм за наблюдение тепърва ще бъде въвеждан и обсъждан. 

Той заяви, че скептичен към всякакви форми на бюрокрация и поредното звено, като отбеляза, че гражданският натиск е много по-важен, отколкото създаването на някакъв орган за наблюдение. 

Темата не бива да става предизборна нито от управляващите, нито от опозицията, каза още Харизанов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59

Четенето на книги трябва да се насърчава

Книгите носят история, носят култура, носят идентичност, но най-вече ни помагат да развиваме себе си и своето критично мислене и умението да правим избори. Това каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  Десислава Алексиева от Асоциация „Българска книга“, по повод днешния Международен ден на книгата и авторското право.  Все още не е..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Светлин Тачев

Вървим към тотална криза на демокрацията

Във вторник утро говорим за актуалните теми, за политика и ангажираност към проблемите на обществото. "Точно днес" коментираме с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан", за последните назначения в служебния кабинет, за юнските избори 2 в 1 и партийните послания, както и дали може да очакваме редовен кабинет след 9 юни. По повод..

публикувано на 23.04.24 в 09:39

В Смолянско 963 избиратели гласуват за ЕП, но не и за наш парламент

97 070 са избирателите в Смолянска област, включени в предварителните списъци за изборите за членове на Европейски парламент, а за изборите за народни представители у нас на изборите на 9 юни 2024 г. списъците включват  96 107 избиратели. Това заяви пред Радио Пловдив новият председател на 22-ра Районна избирателна комисия в Смолян  Таня..

публикувано на 23.04.24 в 07:55
Любомир Минчев

Докато кметът се страхува, могат да му заграбят властта

Докато кметът Костадин Димитров се страхува да каже личните си позиции, то малките групи в Общинския съвет в Пловдив ще имат власт. Това коментира журналистът Любомир Минчев след бала на ГЕРБ. Според него се образува втори център на власт и той е в редиците на общинската администрация – групата около Владимир Темелков, който по думите му е..

публикувано на 22.04.24 в 16:42