Холандия ни "удари" на тенис при жените

България стартира със загуба в 1-ва група от зона Европа/Африка на турнира по тенис "Фед Къп" - световното отборно първенство по тенис за жени. Нашите, водени от капитанката на тима Дора Рангелова, допуснаха две загуби в мачовете на сингъл, а в срещата на двойки Цветана Пиронкова и Диа Евтимова победиха Никол Тайсен и Ришел Хогекамп с 2:1 сета - 7:5, 5:7, 6:2.
В срещата на вторите ракети Диа Евтимова отстъпи пред холандката Шайен Евайк с 1:2 сета - 1:6, 7:6(6), 2:6, а при първите Цветана Пиронкова загуби също с 1:2 сета - 7:6(5), 3:6, 4:6 от Аранча Рус.

Диа Евтимова, 263-а в света, беше равностойна само във втория сет, който спечели с 8:6 точки в тайбрека. Евайк, 397-а в класацията на WTA, поведе с 4:0 и набързо си осигури успеха в първата част. В третия решаващ сет 21-годишната холандка даде само два гейма на българката.

Пиронкова, 112-а в света, преодоля дефицит от 0:3 в началото, за да спечели първия сет след 7:5 точки в тайбрека. Във втората част 19-годишната Рус, която е с 5 места по-назад в ранглистата от българката, доминираше. Тя реализира два пробива в третия и в деветия гейм, с което изравни резултата. В решаващия трети сет 22-годишната Пиронкова проби рано, след което поведе с 3:1. Последва серия от три поредни гейма за холандката. При 4:5 българката сервираше за оставане в мача, но допусна пробив и това се оказа фатално.

В другия мач от група "А" на надпреварата Словения се наложи над Израел с 2:1 победи. Катарина Среботник преодоля пасив от 0:3 гейма в първия сет и се наложи над Юлия Глушко със 7:5, 6:1 в първия сингъл между вторите ракети на двата отбора. Шахар Пеер нямаше проблеми срещу Полона Херцог и след 6:1, 6:4 във втория мач поединично изравни резултата. В решаващия двубой на двойки Херцог и Среботник обаче преодоляха Пеер и Глушко с 6:1, 7:6(7) и донесоха успеха на словенките.

В четвъртък България играе с Израел, а Холандия срещу Словения.

Резултати от 1-ва група на турнира "Фед къп" в зона Европа/Африка в Крус Кебрада, Португалия: