Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудесата на България и новата музеология

Южната кула и крепостна стена в стария град в Созопол, който оглави класацията на в. "Стандарт" за 10-те най-значими културно-исторически паметници на България.
Снимка: Архив
През тази седмица вниманието отново бе насочено към духовното богатство на България и важната роля на музея, за развитието на културния туризъм у нас. В сряда официално приключи класацията, организирана от в. "Стандарт" за определяне на 10 най-значими културно-исторически паметници - „Чудесата на България 2011”. В присъствието на депутати, кметове, представители на медии, неправителствени организации и общественици, историци и археолози, официално бе сложен край на кампанията. Вицепремиерът Симеон Дянков и министрите на икономиката Трайчо Трайков, на културата Вежди Рашидов и на еврофондовете Томислав Дончев публично обявиха своя вот и подкрепа не само за класацията, но и за избраните 10 културно-исторически обекти. За тяхното развитие и поддържане се очаква да бъдат отделени около 10 млн. лв.
Резултатите от гласуването в класацията „Чудесата на България 2011”.
На първите три места се наредиха Архитектурно-исторически резерват „Старинен Созопол” и островите св. Иван и св. Кирик, Перперикон и Несебър - античен град. Техните красоти ще бъдат популяризирани на всички големи световни туристически форуми.
„Културният туризъм не може да съществува без музеите. Те също имат своето място сред чудесата на България”, започна своето изложение министър Вежди Рашидов. Той посочи голямата полза от такава кампания и подчерта, че това е посоката и най-важният акцент, от който се ръководи Министерсвото на културата при изграждането на съвременните концепции и „музейните мегапроекти”.
Как „новата музеология” приема тази позиция и каква роля е отредена на музея в социалното и културното пространство? С гости в студиото ще разговаряме за бъдешите трансформации на музея. Проф. д-р Симеон Недков е професор по история на музеите, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Разработва теми в областта на теорията и историята на музеите, както и свързани с тяхното бъдеще в информационното общество. Изследва и някои основни проблеми на тази наука. Той е гост-преподавател по музеология в Кейптаунския университет и Западнокейпския университет в ЮАР. Проф. Недков е автор на десетки публикации, посветени на историята и съвременните проблеми на музеите. Другият гост е Силвия Станчева, асистент в катедра „Библиотекознание, научна информация и културни политики”, към Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.

събота, 19 февруари, от 15.00 часа
По публикацията работи: Божидар Любенов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени