Финландия защити бронзовия си медал от Ванкувър след разгром срещу САЩ с 5:0

Финландия разгроми САЩ с 5:0 в мача за 3-то място на Игрите в Сочи
Снимка: sochi2014.com

Отборът на Финландия защити бронзовия си медал в олимпийския хокеен турнир при мъжете, след като разби с 5:0 (0:0, 2:0, 3:0) състава на САЩ. Финландците бяха трети и преди четири години във Ванкувър. Две шайби за Суоми вкара легендата Теему Селане, реализирайки в 22-та и в 50-та минута. Още по едно попадение добавиха Юси Йокинен в 22-та минута, както и Юсо Хиетинен в 47-та и Оли Мяятя в 54-та. Финландците бяха един от четирите отбора, които пропуснаха първия плейофен кръг, завършвайки на 2-то място във втора  група. Финландците отстраниха на четвъртфиналите домакините от Русия с 3:1, а след това на полуфинала отстъпиха на съседите от Швеция с 1:2.

След нулева първа третина скандинавците нанесоха своя удар в началото на втората част. В първите 98 секунди резултатът стана 2:0 за тях, като попаденията на Теему Селане и Юси Йокинен паднаха в рамките на 11 секунди. Американците изглеждаха тотално немотивирани и след втората
почивка, а това доведе до нови три гола в тяхната врата. Юусо Хиетанен и две попадения при числено превъзходство на Селане и Оли Мяятя оформиха крайното 5:0.

Вратарят на Финландия Туука Раск спаси 26 удара към рамката, като записа първа суха мрежа в турнира. Американците, които бяха на 2-то място преди четири години, имаха възможност да вкарат, след като получиха два наказателни удара в игровото време, но Патрик Кейн изтърва и двата. С двата си гола Теему Селане стана най-възрастният голмайстор на олимпийски хокеен турнир и вече има 4 спечелени медала.