Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайните на Аладжа манастир

Снимка: архив

Легендата разказва, че десетина година преди Освобождението ни от османско иго, един скитник открива близо до Аладжа манастир подземие с 49 стаички. Последната била затворена от желязна врата с огромен катинар. Щом се доближил до нея, чул гръмовен глас и избягал. Как това достигнало до ушите на местния паша, не се знае, но понеже отдавна се носили слухове за скрито имане в тези земи, пашата пратил аскер да прерови всичко наоколо. Нищо не открил и ядосан, изпратил скитника на заточение. Скитникът, обаче, не отказал и щом изтърпял наказанието си, върнал се на мястото с приятел. Казват, че двамата извадили три чувала златни монети…
Според археолога Карел Шкорпил, посветил много години от живота си на археологически проучвания по тези места, парите са византийска монетна находка. В т.нар. катакомби, на 400 метра от Аладжа манастир са открити керамични фрагменти и монети от времето на император Юстиниян, което означава, че са били обитавани още от 4-6 век.
Има и други легенди за това място - според една от тях всяка пролет тук се появява духът-пазител на съкровищата на християнската обител и горите Ром (или Рим) папа, за да провери дали всичко е наред. Защото мястото е свято и почитано от стари времена…
Още за чудесата на Аладжа манастир и историята на най-забележителния български средновековен композитор Йоан Кукузел, Ангелогласния, в поредния епизод на „История на изкуството за деца”.

6 декември

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени