Чили спечели "Копа Америка" след драма срещу Аржентина във финала

Чили - Аржентина

Отборът на Чили спечели за втора поредна година финала във футболния турнир "Копа Америка", след като надигра тима на Аржентина с 4:2 след изпълнение на дузпи. Редовното време и продълженията завършиха при 0:0. В антигерой за "гаучосите" се превърна капитанът Лионел Меси, който заедно с Лукас Билиа пропусна при дузпите. По този начин тимът на Чили спечели за втори път турнира, след като в първите 99 години от началото му не го печелил никога.

Двубоят в Ню Джърси бе доста нервен и още през първото полувреме двата отбора останаха с по 10 души на терена. В 28-ата минута Марсело Диас получи втори жълт картон и остави Чили с човек по-малко. Две минути преди почивката защитникът Маркос Рохо получи директен червен картон за влизане отзад в краката на Артуро Видал и по този начин численото равенство на терена бе възстановено. До края на редовното време и продълженията символичните домакините от Аржентина бяха по-активни, но не намериха път към вратата на Клаудио Браво.

При наказателните удари Артуро Видал пропусна още при първата дузпа за Чили, но веднага след него Меси стреля високо над вратата. След това чилийците реализираха чрез Николас Кастийо, Чарлс Арангис, Жан Босежур и Франсиско Силва, докато за Аржентина точни бяха Хавиер Масчерано и Серхио Агуеро, а изстрелът на Лукас Билиа бе спасен от Браво.

През миналата година Чили отново надигра Аржентина на финала, като тогава победителят също бе определен с дузпи.  За най-добър играч в юбилейното издание на "Копа Америка" бе определен чилиецът Алексис Санчес.