Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврото може да не съществува след 10 години, прогнозира френският кандидат за президент Емануел Маркон

Еврото може да престане да съществува в рамките на следващите 10 години, ако Париж и Берлин не успеят да укрепят единния валутен съюз, заяви във вторник френският кандидат за президент Емануел Маркон, добавяйки, че от настоящата валутна система се възползва Германия за сметка на по-слабите страни членки на еврозоната.

Маркон беше министър на икономиката под управлението на социалистическия президент Франсоа Оланд преди да подаде оставка през миналата година, за да създаде свое собствено политическо движение и да вземе участие като независим кандидат в президентските избори тази година.

Истината е, че ние трябва колективно да признаем, че еврото е непълно и не може да продължи да съществува без да има големи реформи, посочи Маркон в реч пред университета Хумболт в Берлин, цитиран от агенция Ройтерс.

Той добави, че еврото не осигурява на Европа пълен международен суверенитет спрямо долара и не гарантира естествена конвергенция между различните държави - членки.

Според него Франция трябва да въведе реформи на пазара на труда и трябва да обнови образователната си система, за да се съживи икономическия растеж, докато Германия трябва да приеме факта, че наличието на повече инвестиции, а не на строги мерки на икономии могат да стимулира растежа в еврозоната.

Бих казал, че нарушената функция на еврото се използва добре от Германия, смята Маркон, добавяйки, че липсата на доверие между Франция и Германия е довела до блокиране на важните реформи, които биха увеличили солидарността сред 19-те членове на еврозоната.

Еврото представлява слаба германска марка и е възможно да престане да съществува в рамките на следващите десет години, прогнозира той.

В същото време Емануел Маркон предложи създаването на отделен бюджет на еврозоната за финансиране на инвестиции, ориентирани към икономическия растеж и за предоставяне на финансова помощ на проблемните страни - членки.

Тези негови идеи обаче представляват анатема за германския канцлер Ангела Меркел и за финансовия министър Волфганг Шойбле, тъй като за немските консерватори също предстоят тежки парламентарnи избори през настоящата година, като те са изправени пред вътрешна съпротива относно европейските спасителни планове за Гърция.

Коментарите на Маркон са факт, след като по-рано във вторник един от лидерите на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" заяви пред Ройтерс, че еврозоната трябва да бъде разделена на две с една силна група, формирана около Германия и една по-слаба група от страни - членки, включваща Франция.

Трябва да се има предвид, че 39-годишният Емануел Маркон се радва на подем в доверието към него при последните проучвания на общественото мнение, което сякаш го циментира като "третия човек" в предстоящата президентска надпревара и дори изглежда "на косъм" от това да достигне балотаж на изборите през месец май.

Според проучване на агенция IFOP Fiducial, Емануел Маркон би спечели с 65% пред крайнодесния кандидат Марин Льо Пен при евентуален балотаж между двамата. В същото време той дори би се наложил с 52% при балотаж с кандидата на традиционна десница Франсоа Фийон. При балотаж между Фийон и Льо Пен пък би спечели Франсоа Фийон с 64 на сто. Проучването на IFOP също така отчита стесняване на разликата в доверието между консервативния кандидат Франсоа Фийон спрямо независимия кандидат Емануел Маркон и крайнодясната Марин Льо Пен.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!