Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК поиска от Италия да съкрати бюджетния си дефицит през настоящата година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия (ЕК) е поискала от Италия да намали бюджетния си дефицит през 2017 година с около 3,4 млрд. евро, за да избегне процедурата за прекомерен дефицит, която може да включва и налагането на глоби, съобщи неназован представител на италианското финансов министерство, цитиран от "Уолстрийт Джърнъл".

Настояването е включено в официално писмо на ЕК до италианските власти, което беше публикувано във вторник на уебсайта на финансовото министерство и ще бъде разгледано внимателно.

Италианското правителство е в преговори с Комисията и в следващите няколко дни ще реши дали и как да се намеси, добави източникът.

Говорителят на ЕК Маргаритис Схинас посочи, че писмото е част от продължаващия диалог между Комисията и италианските власти. В него се настоява Италия да реагира със списък от конкретни ангажименти до 1-ви февруари, когато Комисията публикува своите зимни икономически прогнози за 2017 година.

Трябва да се има предвид, че доста често властите в Рим и Комисията се намират в конфликт относно експанзивните бюджетни политики на Италия. Поредно несъгласие може да доведе до допълнително главоболие за новото правителство начело с премиера Паоло Джентилиони, което е изправено пред някои сериозни предизвикателства.

През миналия октомври италианското правителство одобри бюджет от около 27 млрд. евро, който включва по-високо от очакваното целево ниво за дефицит в размер на 2,3% от БВП с оглед на извънредни разходи, свързани със земетресенията през лятото и мигрантската криза.

През ноември обаче ЕК предупреди Италия, че нейните бюджетни мерки рискуват да нарушат правилата за разходи на единния блок и призоваха Рим да гарантира, че ще изпълни целите на ЕС за намаляване на дълга.

ЕС въведе през 2013 година по-строги фискални правила за членовете на единния валутен блок в отговор на кризата с държавния дълг, която изложи на риск бъдещето на еврозоната. Основната цел на тези правила е да се задържи публичният дълг в устойчиво и контролирано ниво. Италия е втората страна - членка в еврозоната (след Гърция) с най-голям дълг, надхвърлящ 2,2 трлн. евро.

В понеделник министърът на икономиката на Италия Пиер Карло Падоан не изключи възможността за предприемане на коригиращи мерки, които да се съобразят с исканията на Комисията. Падоан цитира дефлацията и лошите пазарни условия като основни причини за трудностите на правителството при ограничаване на държавния дълг.

EK може да наложи глоба в размер до 0,2% от БВП на дадени страни от еврозоната, които непрекъснато игнорират препоръките на комисията за разрешаване на техните бюджетни проблеми.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени