Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст на британската инфлация през февруари до три и половина годишен връх от 2,3 на сто

Потребителската инфлация във Великобритания нарасна през февруари с най-солидно темпо от близо три и половина години насам, повишавайки се с 2,3% на годишна база, показват данни на официалната статистика ONS. Това от една страна потвърждава, че обезценката на британската лира след референдума в подкрепа за „Брекзит“ ще доведе до рязко повишаване на инфлацията, което да започне да натежава върху стандарта на живот на Острова и да навреди на икономическия растеж като цяло. От друга страна обаче, ускоряващата се инфлация над целевото ниво на Английската централна банка от 2 на сто изглежда в подкрепа на засилените от известно време насам спекулации, че АЦБ може да прибегне до по-скорошно от очакваното повишаване на основната британска лихва.

Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през февруари с 0,7% на месечна база след понижение с 0,5% през януари и очаквания за по-скромен растеж от 0,5 на сто.

На годишна база инфлацията във Великобритания се ускори до 2,3% (спрямо февруари 2016-а) след растеж с 1,8% месец по-рано и средна прогноза на финансовите пазари за нарастване с 2,2 на сто. Това представлява най-солиден растеж на британската инфлация от септември 2013-а година насам и нейно първо повишаване на над целевото ниво на АЦБ от 2 на сто от ноември 2013-а година.

Основната годишна инфлация (без цените на храни и енергия) се повиши на месечна база с 0,8% (след понижение с 1,0% през януари), докато на годишна база основната инфлация нарасна с цели 2,0% след два поредни месеца на растеж с 1,6% и очаквания за по-умерено повишение с 1,8 на сто. Именно тези данни се следят от АЦБ като важно мерило за състоянието на инфлацията във Великобритания и те потвърждават очакванията за още по-рязко ускоряване на инфлацията в резултат на солидната обезценка на британската лира след изненадващото решение на британците да гласуват за напускане на ЕС.

В същото време британската статистика оповести данни, показващи по-нататъшно нарастване на цените на входа и на изхода на предприятията, дължащо се на по-високите цени на суровините и материали и на обезценката на лирата стерлинг.

През февруари индексът на цените на производител (PPI) на входа на британските предприятия се повиши с 19,1% спрямо година по-рано и след скок с 20,5% през януари.

Индексът на цените на производител на изхода на британските предприятия пък нарасна на годишна база с 3,7 на сто след повишение с 3,5% през януари, като това представлява осми пореден месец на растеж на производствените цени след две години на техен спад.

Редица икономисти и анализатори очакват, че ускоряването на инфлацията във Великобритания ще натежи на потребителските разходи през 2017-а година, тъй като в същото време темпото на повишаване на заплащането на труд не успява да догони цените. Това от своя страна може да навреди допълнително на британския икономически растеж с оглед и на очакваното на 29-и март официално стартиране на процедурата по "Брекзит". Така например продажбите на дребно отбелязаха влошаване през януари за трети пореден месец, което е сигнал, че британските потребители - основен двигател на икономическия растеж - вече започват да отброяват по-внимателно всяко едно свое пени.

От друга страна обаче, рязкото ускоряване на инфлацията над целевото ниво на АЦБ от 2 на сто може да повиши очакванията за по-скорошно вдигане на рекордно ниските лихвени ставки - особено на фона на последното заседание на Централната банка, на което вече имаше индикации в тази посока.

Поради това не е изненада, че след силно инфлационните данни от Острова британската лира поскъпва спрямо останалите водещи валути. Паундът нараства с 0,8% към триседмичен връх от 1,2471 щатски долара. В същото време еврото се понижава с 0,3% към 10-дневно дъно от 0,8654 британски лири, но спадът на единната валута изглежда по-ограничен с оглед на подкрепата, която тя намира от победата на центриста Емануел Макрон на първия президентски дебат във Франция.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна