Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криптата над гроба Господен в Йерусалим е реставрирана

Снимка: ЕПА/БГНЕС

10 месеца бяха нужни на реставратори от цял свят за ремонт на криптата над гроба Господен в катедралата на Божи гроб в Йерусалим. За последен път криптата беше затворена за ремонт. За последен път тя е била реставрирана след пожар през 1808 година.

Реставраторите на криптата (кувуклия-та) над Божи гроб стигнаха до варовикова скала, която би трябвало да е онази плоча, над която е лежало завитото в саван тяло на мъртвия Христос от петък до неделя, когато е възкръснал. С апаратура ще се опитат да разберат как точно изглежда скалата с пещерата на погребението и да обяснят защо през 335 година, точно това място е посочила императрица Елена за строителството на най-светия храм за християните по света.

Реставрираната крипта беше тържествено открита с три Божествени песнопения изпълнени от гръцки, францискански и арменски хорове. Монасите пееха след приветствията на гръцкия, латинския и арменския ерусалимски патриарси и кардинали.

В този храм са представени още три деноминации. Монасите на всичките шест са почти непрекъснато в конфликт. Това е забавило реставрацията на криптата, която освен пожара през 1808 г., когато дори някои от камъните са станали на лава, е претърпяла две земетресения – през 1837 и през 1927 година, когато зидовете са се напукали. Най-сериозен проблем обаче е нанесъл снаряд по време на войната през 1945 година, след което комисия на Британския мандат по светите земи е наредила куполът да бъде прикрепен със стоманени въжета. През годините и те се ерозирали и преди девет години комисията, която отговаря за опазване на културното наследство в Стария град на Йерусалим, е дала предписание да се затвори Кувукрията, защото има опасност да рухне върху главите на поклонниците.

Да се забрани влизането в опасания параклис насред храма на Божи гроб обаче било невъзможно. След половин ден заваляли протести от цял свят. Наложило се да се създаде програма за реставрация и да се заставят различните деноминации за вземат решение за ремонт. Правото да реставрира, както и преди почти 2 века „откупила“ гръцката православна църква.

Ключът на катедралата повече от 3 века се държи от мюсюлманската фамилия Асабе. Джамал Асабе разказа за реставрацията:

Криптата на гроба Господен непременно трябваше да се ремонтира спешно. Куполът буквално едва се държеше от металните въжета. През моя дълъг живот винаги сам мислил, че цветът на мрамора, с който е облицована криптата, е белезникавосив. Оказва се, че е розов. Реставраторите успяха да отстранят полипите от дима на свещите, а и от въглеродния двуокис от дъха на хората за толкова години. На Великдените - православен, католически и коптски, които най-често са в различни дни, църквата се изпълва до краен предел с поклонници, а потокът не спира и в обикновените дни. Бяха ремонтирани и колоните. Изцяло наново бе изграден куполът, който е и изографисан отвън с геометрични фигури, а отвътре - с икони. На фронтона са изсечени цитати от Библията на гръцки и те чак сега се виждат ясно. Най-голямо вълнение предизвика реставрацията на самия гроб. За 3 дни отстраниха плочата, която го покрива. Почистиха я и я укрепиха, защото е с доста пукнатини. Под нея имаше чакъл. На по-ниско ниво откриха по-малка плоча с издълбан кръст на нея. Анализът показва, че е от 12-13 век, а формата на кръста говори за кръстоносците. Но и тази плоча, която в горната си част доста е потъмняла от времето, а отдолу е по-светла, не бе най-ниският пласт. Натъкнаха се на варовикова скала. Смята се, че там е лежало мъртвото тяло на Исус Христос. Много е важно да бъде регистрирана с помощта на съвременната техника цялата пещера, където е бил гробът на Христос, защото преди година бе показан документален филм, в който археолози твърдяха, че мястото на гроба въобще не е тук, а в един от йерусалимските квартали. Това предизвика възмущение в християнския свят.

Общо реставрацията е струвала около 10 милиона долара, като 4 милиона от тях е отпуснало правителството на Йордания, а другите са събирани от поклонници. Реставраторските работи са извършени от екипа, който преди това е реставрирал Акропола.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна