Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ползите и предизвикателствата от членството на България в ЕС

Доклад за ползите и предизвикателствата от членството на България в Европейския съюз представят днес от 10.00 ч. в Дома на Европа в София. Докладът е изготвен от екип от изследователи на Центъра за либерални стратегии по заявка на Европейската комисия в България и Информационното бюро на Европейския парламент.

Целта на доклада е да представи как се е отразил процесът на европейска интеграция върху развитието на България, анализират се политическите и икономическите аспекти от членството ни, политиките на общността, свързани с гражданския сектор, образованието, науката и културата у нас. Документът показва историческото развитие на България в тези сфери, като разглежда не само десетте години на членство, но и предприсъединителния период. Освен това се прави и сравнение с държави, със сходни на България характеристики, които в момента са извън Европейския съюз.

Една голяма част от нашето общество ще се съгласи, че общата оценка е позитивна. Нашият доклад се опитва да илюстрира наистина тези позитиви, както и там, където има предизвикателства и несвършена работа, също да бъде отчетено, каза в "Преди всички" доц. Даниел Смилов.

Според Смилов в страните от Източна Европа и по-специално в България, хората имат повече доверие в ЕС, отколкото в националното управление:

В България, по последни изследвания, около 50% имат доверие в европейските институции, което е много високо, ако го сравним с доверието в парламента, в правителството, да не говорим за съдебната власт… Стойностите за тези институции понякога падат под 10%.

Българското председателство на Съвета на ЕС е една много голяма възможност за страната ни, подчерта Смилов и изрази надежда, че ще съумеем да се възползваме по най-добрия начин от нея:

Мисля, че ще се справим. Не виждам някакви особени  причини България да не е успешен председател на ЕС.

Според него обаче не трябва да се обръща внимание само на организационната страна, а на въпросите, които стоят пред ЕС в момента – Брекзит и неговите последици, бъдещето на ЕС:

Бялата книга, която беше публикувана от ЕК, даде някакви варианти, по които да се мисли в този период и България трябва да формира първо своя ясна, национална концепция.

Още по темата от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени