Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шойбле призова ЕЦБ да започне да се отказва от прекалено стимулиращата парична политика

Не би било лоша идея, ако Европейската централна банка и другите централни банки последват примера на Федералния резерв на САЩ и също започнат да променят курса си на ултрастимулираща парична и лихвена политика, отбеляза германският финансов министър Волфганг Шойбле, цитиран от агенция Ройтерс.

В кулоарите на стартиралата в четвъртък пролетна среща на Международния валутен фонд във Вашингтон, Шойбле заяви, че крайно разхлабената парична политика в редица региони на света не е от полза. Тези политики окуражават неоправданото поемане на риск, политическото самодоволство, неправилното разпределение на капитала и раздуването на цените на активите, добави той.

Федералният резерв стартира процес на отказ от стимулиращата парична политика. Не би било лоша идея, ако ЕЦБ и други водещи централни банки започнат да следват този пример, посочи Шойбле.

Неговото изказване е факт, след като трима висши представители на ЕЦБ заявиха в сряда – само дни преди напрегнатите президентски избори във Франция и редовното заседание на Централната банка през следващата седмица, че перспективите пред икономиката на еврозоната са се подобрили, но все още не е настъпило времето за отказ от провежданата от банката стимулираща парична и лихвена политика.

Инвеститорите са "на тръни" преди първия тур на френските президентски избори в неделя с оглед на факта, че двамата от четиримата основни претенденти заплашват с напускане на Европейския съюз и с отказ от еврото. Трябва да се има предвид, че всяко евентуално сътресение на европейския пазар на облигации след френския вот в неделя ще доведе до повишаване на разходите по заемите както за страните от еврозоната, така и за отделните компаниите. Това може да отнеме позитивния ефект на част от паричните стимули, които предоставя ЕЦБ и дори да повдигне въпроси, свързани с оцеляването на Единния валутен съюз.

Изтъквайки, че ЕЦБ, а не германското правителство, определя паричната политика на еврозоната, Волфганг Шойбле добави: Вярно е, че еврото изглежда подценено от германска гледна точка, което е от полза за нашите износители.

От своя страна германски официални представители заявиха, че Шойбле и неговата делегация ще подчертаят важността на глобализацията и на свободната търговия за световния икономически растеж по време на разговорите във Вашингтон на пролетната среща на МВФ тази седмица, както и необходимостта от реформи за повишаване на устойчивостта срещу евентуални бъдещи шокове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени