Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документ за арменския геноцид беше намерен в Ерусалим

Снимка: www.pravoslavieto.com
Документ от 1915 година, разкриващ подробности за арменския геноцид, бе открит в архива на Арменската патриаршия в Ерусалим, и е един от малкото запазени. За това съобщи израелският вестник "Аарец" в деня в памет на жертвите на арменския геноцид, 24 април. Кореспондента на БНР в Израел Ирина Декало тръгна по следите на откритието на Танар Беадрил, учен от Университета в Масачузетс.

Беадрил е намерил и превел документа, написан от високопоставения османски чиновник Баади Шакир, в който той говори за участието на турци в унищожението на арменци. Съдбата на този чиновник, който също е бил замесен в даването на заповеди тогава, е много драматична. Той се е опитал след това да даде гласност за случилото се и заради това е бил разжалван и съден, но успява да избяга в Берлин и получава задочна смъртна присъда. Убийците, каквито и да се били те, не са били открити. Историята на документа, написан на старотурски и на самия архив, разказва монахът Гурион Багдасария – началник на канцеларията на Арменската патриаршия в Ерусалим.

Архивът на Арменската патриаршия съществува от 1936-а. Преди 10 години го отворихме за изследователи. Историята му е интересна. През 1918 г., когато Арменският патриарх се завръща в Истанбул от Багдад, започва акция за събирането на документи, свързани с историята на арменския народ. През 1922-ра, когато изгонват патриарха от Истанбул, той изпраща целия архив в Манчестър. След това архивът попада във Франция. Преди патриархът отново да бъде изпъден от Истанбул в Багдад, той нарежда документите да бъдат изпратени в Ерусалим. Това става през 1936 г., когато се е смятало, че Светите земи са най-сигурното място за съхранението им. Преди смъртта си патриархът издава труд, в който описва историята на Армения – според архивите, които е събрал. Има и глава, посветена на геноцида над арменците.

Документът е бил познат още тогава, но не е бил разчетен, защото е на старотурски. Тези, които истински са оценили стойността му, са изследователите на периода.

Убеден съм, че в архива ни има още подобни документи, неразчетени от изследователите. Те биха хвърлили светлина върху геноцида над арменците. Важността на сегашното откритие е, че документът е разчетен и поместен в научен труд, написан от турски изследовател, който живее в САЩ. Този документ обаче показва, че унищожаването на арменците не е било случаен акт, а добре планирана операция, казва още монахът.

Репортажа на Ирина Декало можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени