Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестиращи нахлуха в парламента в Скопие

| обновено на 28.04.17 в 04:54
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ситуацията в Македония постепенно се нормализира, след избухналите вчера пред и във парламента в Скопие сблъсъци. По последна информация броят на ранените е над 40 души, като сред тях има и протестиращи, и полицаи. Всички депутати вече са изведени от сградата на народното събрание, съобщиха от Министерството на вътрешните работи.

Стотици протестиращи нахлуха снощи в сградата на Събранието на Македония минути след като депутатите от СДСМ и народните представители от албанските партии избраха Талат Джафери от Демократическия съюз за интеграция за председател на парламента. Протестиращите взеха депутати за заложници и започнаха саморазправа с тях. Пострадаха и депутати, и полицаи. Сред пострадалите е и лидерът на социалдемократите Зоран Заев. В най-тежко състояние е лидерът на Алианса за албанците д-р Зиедин Села. Депутатът Радмила Шекеринска беше влачена за косата от демонстрантите. Протестиращите скандираха "Македония!", "Няма да ви се размине!“, "Избори!“и пееха песни с обидно съдържание за албанците.

В съобщение на Министерство на вътрешните работи се казва, че в 19,50 българско време протестиращите, организирани от Гражданска инициатива „За единна Македония“ са влезли насилствено в сградата на парламента. След като демонстрантите се барикадираха и взеха депутати за заложници в залата за пресконференции, директорът на полицията издаде заповед на специалните части да предприемат действия за осигуряване на евакуацията на депутатите и възстановяване на реда. Специалните части използваха шокови гранати. В крайна сметка депутатите бяха евакуирани, а сградата беше опразнена от силите на реда.

Във "Фейсбук" лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски призова за спокойствие. В поста си Груевски заяви: "Насилието не е решение, необходимо е успокояване на страстите.“

За същото призоваха и политическите им противници от Социалдемократическия съюз на Македония.

В телевизионно обръщение президентът Георге Иванов призова гражданите да не се поддават на провокации и да успокоят напрежението, като не прибягват до насилие. Иванов подчерта, че депутатите носят най-голяма отговорност за връщането към нормалната ситуация в страната и подчерта, че няма спор, който да не може да бъде разрешен чрез диалог, в съответствие с Конституцията и законите на Република Македония. Президентът се обърна към лидерите на парламентарно представените партии и ги покани на среща по-късно днес, на която да обсъдят настъпилата ситуция в страната.

Албанският премиер Еди Рама призова албанските граждани в Македония да запазят спокойствие и да не реагират на провокации. В интервю за албанската телевизия "Топ Ченъл", Рама каза още, че албанците трябва да бъдат пример за това, че не желаят края на Македония, а нейната стабилност и по-нататъшна демократизация. Председателят на албанския парламент Илир Мета от своя страна подчерта, че стабилността на Македония остава от ключово значение за стабилността и сигурността на целия Балкански полуостров.

Властите в Косово също изразиха тревога.

Ръководителят на европейската дипломация Федерика Могерини осъди нападението срещу македонския парламент, съобщи Макфакс. Тя заяви, че насилственият акт е неприемлив и призова към въздържаност. По думите й Министерството на вътрешните работи и полицията трябва да гарантират сигурността на парламента и депутатите. Могерини изтъкна, че Европейският съюз е убеден, че политическият диалог в институциите е единственият начин, за да се придвижат нещата напред. Призоваваме политическите действащи лица да действат в духа на принципите на демокрацията и здравия разум, изтъкна Могерини.
Европейският комисар по разширяването Йоханес Хан написа в Туитър, че "насилието няма място в парламента".

Шведският посланик в Скопие Матс Стафансон, говорейки от името на други европейски дипломати, напомни на македонските политици нуждата от диалог и каза, че "е отговорност на полицията в тази страна да гарантира да не се стига до подобно насилие".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг написа в "Туитър“, че е „шокиран“ от "атаките“ в парламента на Македония. "Всички партии трябва да уважават демократичния процес и да провеждат диалог, а не насилие“, посочва Столтенберг.

В официалния профил на американското посолство в Скопие в "Туитър“ беше публикувано съобщение, в което остро се критикува насилието в парламента и извън него. „Това, което се случи, не е в унисон с демокрацията и е неприемлив начин за решаване на противоречията", се посочва в съобщението. Американските дипломати изтъкват, че мнозинството от депутатите са избрали Талат Дажфери за председател на парламента и официален Вашингтон ще си сътрудничи с него, за да подкрепя демокрацията.

В телефонен разговор с македонския презиент Георге Иванов председателят на ГЕРБ Бойко Борисов е подчертал, че демокрацията не допуска насилие и е призовал за разум, спокойствие и единение в Македония. Това съобщиха от пресцентъра на партия ГЕРБ. В текста се посочва още, че Иванов е изразил пред Борисов благодарност за съпричастността на българския народ.

Обстановката в съседна Македония беше обсъдена и на консултативна среща в Министерството на вътрешните работи. В срещата участваха вицепремиерът и министър на отбраната Стефан Янев, вътрешният министър Пламен Узунов, ръководители на структурите в областта на сигурността. Оценката към момента е, че не съществуват непосредствени рискове, но постоянното наблюдение на процесите ще продължи. Предвидени са допълнителни мерки за реакция, които да бъдат приложени при необходимост.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна