Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежение сред тютюнопроизводителите заради забавяне на преходната националната помощ

Снимка: БГНЕС

Днес следобед трябва да започне изплащането на средствата от преходната държавна помощ с опцията парите да бъдат по сметките на тютюнопроизводителите до 5-и май. Това съобщи пред "Хоризонт" Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Преходната помощ не е обвързана с производството на тютюн и се дава за преориентиране на тютюнопроизводителите към други браншове и производства.

Забавянето на преходната национална помощ за кампания 2016-а се дължи на няколко причини, сред които слаба администрация в ръководството на Министерството на земеделието, уточни Филев:

Файлът се счупи, каквото и да означава това. Няколко служители изчисляват документите за национални доплащания на над 60 хиляди бенефициенти, от които около 42 хиляди тютюнопроизводители, останалите зелени плащания, животновъди, биологично производство.

Пред "Хоризонт" председателят на Конфедерацията на тютюнопроизводителите Асен Кючуков посочи, че все още се повтаря случилото се през 2011-а, 2012-а, 2013 година и тютюнопроизводителите сключват по няколко договора с различни фирми за едно и също количество тютюн, за да се презастраховат и заради несигурността:

За какво ни помага този закон, който прокараха в парламента? За нищо. Сега търсим държавните пари, преходната национална помощ поради това, че на хората още не им е изплатено изкупеното количество тютюн. Дори и 6 хиляди души – могат ли да тръгнат всеки поотделно да си търси правата?

Законът за тютюна може да реши проблема, но не този закон, защото не работи, смятат тютюнопроизводителите, които настояват за изцяло нов закон.

Превърнахме тютюна в нелегална стока. С въвеждането на регистъра на тютюнопроизводителите унищожихме българското тютюнопроизводство, категоричен бе Кючуков:

Реално хората, които плащат данъци и осигуровки, това са едрите производители. Дребните, които са в Родопите, ако трябва да плати годишно 800 лева осигуровки, какъв е смисълът изобщо да го гледа този тютюн?

Според Кючуков мнозина са се възползвали от преходната национална помощ за отказ от производството на тютюн:

Хората се отказаха, хората работят навън. В момента има хора, които ми звънят от Англия, от Испания, от Франция и питат кога ще дават референтния период? По-правилното беше за тези, които са се отказали, считаме, че се са се преориентирали. Трябваше да има регистър за тези, които са се отказали. Не е нормално хора, които живеят в чужбина, да получават тези средства, а истинските производители, които работят и продължават да работят, не получават абсолютно нищо.

През 2009 година са били произведени 32 хиляди тона тютюн, за 2016 година са около 15 хиляди, каза още Асен Кючуков.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени