Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чавдар Найденов: Западните търговски вериги са оковали нашия пазар – и потребителите, и производителите

Снимка: Борис Димитров

Всяка държава, поне де юре, е свободна да защити своите потребители, стига да пожелае. Аз силно се съмнявам специално за България, донякъде и за източноевропейските страни. Статусът им е такъв, че просто не смеят да мръднат. Това каза в предаването "12+3" социологът Чавдар Найденов в коментар по темата за качеството на храните в Източна Европа и проверките, с които се зае държавната администрация:

Ние забравихме какво е нормално кисело мляко, какво са непропускащи обувки. Израсна поколение с мокри крака и дори не си представят обувката като нещо, което защитава, а не само украсява крака.

По думите му, не е никакъв проблем, за да въведе законово изискване идентични стоки да бъдат с идентично качество. В отговор на въпрос защо българското правителство се активизира чак сега по този въпрос, след като страните от Вишеградската четворка изразиха остра позиция много по-рано, Найденов отбеляза:

Може би заради това, че сме по-малко взискателни като потребители. Чехите и словаците винаги са имали около два пъти по-висок стандарт – и при социализма, и от много години насам коментират огромните разлики в качеството, и дори в цените. Защото пазаруват в съседните Австрия и Германия.

Оказва се, че известните западни търговски вериги са оковали нашия пазар и производителите, не само потребителите. Така че те си решават какво да внасят и как да го правят. Именно те правят възможно да има втори стандарт – източноевропейски, изтъкна социологът:

Това е търговска практика в условията на монополизъм. Тези вериги диктуват всичко.

Крайно време е да научим този урок – като ще играем на свободен пазар, да го играем докрай! Има съответни органи за защита на конкуренцията, обаче лобизмът е много силен. Източноевропейските страни се надяват Европейската комисия да вземе мерки и това е много плахо поведение. Те просто трябва да заплашат, заедно да се договорят да въведат задължителен еднакъв стандарт. В случая се касае за милиардни печалби, от които тези вериги трябва да се откажат. Трябва да бъдат накарани да се откажат. А щом това са милиарди, значи и лобизмът в Брюксел ще бъде много силен.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени