Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масови протести в Полша след приемането на четирите закона от съдебната реформа

Лех Валенса към протестиращи: Използвайте всички средства, за да върнете това, което постигнахме

И САЩ отправиха критики към партията на Качински

| обновено на 22.07.17 в 19:31
Лех Валенса
Снимка: ТАСС


Бившият полски президент и съосновател на профсъюза "Солидарност" Лех Валенса обеща днес в Гданск пред множество антиправителствени демонстранти, че винаги ще ги подкрепя. 73-годишният носител на Нобеловата награда за мир заяви, че разделението на властите е най-важното постижение на "Солидарност", след чиито дългогодишни протести през 1989-а падна комунистическият режим в Полша. Валенса подчерта, че управляващата сега консервативна партия "Право и справедливост" няма право да унищожава това постижение.

Трябва да използвате всички средства, за да върнете това, което постигнахме за вас, призова той.

 Многохилядни демонстрации се провеждат във Варшава, Краков, Вроцлав, Познан и други полски градове. Според опозицията предприетата от "Право и справедливост" реформа поставя под политически контрол съдебната власт.  Хората настояват президентът Анджей Дуда да наложи вето на четирите нови закона от съдебната реформа на управляващата консервативна партия "Право и справедливост". Доминираният от нея полски Сенат прие през нощта поредния спорен нормативен акт, който поставя Върховния съд под политически контрол.   Ето какво каза пред Ройтерс една от протестиращите във Варшава:

За съжаление, се връщаме към старото време, към комунизма,  когато ни запушваха устите и съдиите издаваха присъди, каквито властите искаха.

Агенцията цитира опозиционери, които виждат символизъм в гласуването на Сената точно да днешната дата, тъй като също на 22 юли, през 1944 година, се смята, че е дадено началото на управлявалия до 1989-а комунистически режим в Полша. Тогава марионетният Комитет за национално освобождение излиза с манифест за създаване на комунистическа държава.

Говорител на Дуда съобщи, че президентът вижда недостатъци в приетия закон, но не уточни дали ще има вето. Срокът за произнасяне на държавния глава е 21 дни.

Идната седмица се очаква Еврокомисията да реши дали да започне наказателни процедури срещу Полша, включително да предложи задействане на чл. 7 от договора на Европейския съюз - за лишаване от право на глас в Европейския съвет. Но днес унгарският премиер Виктор Орбан определи натиска от Брюксел като "европейска инквизиция на Полша". Той се зарече да използва всички законови мерки, за да помогне на "Право и справедливост".

 Критики срещу партията на Ярослав Качински обаче се чуха и от Съединените щати. Говорителят на Държавния департамент Хедър Науърт заяви:.

Загрижени сме за продължаващите усилия на полското правителство да наложи закони, които изглежда ограничават съдебната власт и имат потенциал да отслабят върховенството на закона в Полша. Водим разговори на най-високо ниво с правителството и изразяваме нашата загриженост за това.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени