Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джема Грозданова: Един договор не може да реши всички неуредени въпроси

Милен Михов: Геополитически прозорец дава възможност на България за постигането на този резултат и ние трябва да се възползваме

Джема Грозданова
Снимка: БГНЕС

Гласуването на декларация в подкрепа на договора за добросъседство с Македония е първият единодушен акт на 44-тото НС.

Такъв резултат - 206 гласа "за" от 206 гласували, наистина е добър. Тази декларация трябваше да бъде приета от НС преди подписването на договора, защото това е една подкрепа за правителството и специално за премиера, който следващата седмица ще подпише договора. Наистина беше важно да има една предварителна подкрепа.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ председателят на Комисията по външна политика в НС Джема Грозданова. Тя е категорична, че словото на омразата и другите спорове между двете страни няма да спрат изведнъж с подписването на документа:

Това е въпрос на време и на желание от двете страни. Един договор не може да реши всички неуредени въпроси с една държава, особено когато тя е съседна. Но, това е едно начало, една воля на двете страни за добронамереност и намиране на конкретни решения по определени противоречия, които в годините наистина ги е имало и продължава да ги има. Това никой не го отрича. А , пък, за историята, тя безспорно е важна, но днес ще градим бъдеще, няма да мислим за миналото. Нека оставим историята на историците!

Според Грозданова поведението на Корнелия Нинова, която заплаши, че ще оттегли подписа си, ако премиерът не участва в заседанието, е било неоснователно предвид големия исторически залог. Тя попита реторично  какво би се случило, ако Борисов е бил извън страната по работа. Страната ни има шанс да стане регионален лидер в близко бъдеще, предвид ангажимента си да играе активна роля в евроинтеграцията на Западните Балкани по време на европредседателството, а т.нар. „Балканска совалка“ на министъра на външните работи е начало на процеса, сподели тя:

Винаги съм казвала, че нашата основна цел във външната политика трябва да бъде лидерството в региона. Не казвам, че имаме ясната лидерска роля, все още, но с провеждането на това председателство и с факта, че България за шест месеца, дори за 18 месеца в периода на три държави, които председателстват, ще имаме възможността да извоюваме тази своя роля и да я потвърдим, което е много важно за нас.

Историкът и депутат от групата на „Обединените патриоти“ Милен Михов Снимкасподели, че във ВМРО се чувстват „изключително удовлетворени“ от станалото и оцени момента като такъв, в който „имаме голям шанс да направим решителна крачка“:

Сключването на договора ще бъде съпроводено с подписването на две конвенции - за изграждане на газопровод и на железопътна линия. Изкушавам се да кажа, че това е столетна цел на българската политика - още от 80-те години на 19 век.

Малки но влиятелни кръгове в Скопие, които са установили контрол над медиите в страната са противници на споразумението и може да направят опит да осуетят подписването му, коментира Михов:

Тези дни група от 26 историци в Скопие отправи апел към политическите партии, който всъщност поставя под въпрос подписването на договора. В тази посока, рисковете от провал, не дай Боже, са именно в Скопие, защото там има много големи политически сили, икономически, и външни влияния, които работят срещу този договор. Трябва да кажа, че в момента се появи един геополитически прозорец, който дава възможност на България за постигането на този резултат и ние трябва да се възползваме от него.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени