Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Августинов: Имунитетът, който предпазва депутатите от наказателно преследване, на практика, е излишен

Снимка: Ивайло Михайлов


Законопроектът на ВОЛЯ, с който се искат промени в Конституцията, чрез които да отпадне депутатският имунитет вече е събрал 15 подписа на народни представители и се нуждае от още 45, за да бъде заведен в деловодството на НС.

Надяваме се, че ще се прояви съвестта на тези, които, когато излязат пред телевизора винаги казват, че ще гласуват за сваляне на имунитета, че няма нужда от имунитет, но на другия ден отказват да се подпишат. Утре ще имаме една акция със законопроекта, в опит да съберем остатъка от тези подписи. Така, че нека да изчакаме утре края на сесията, вероятно ще успеем да съберем най-малкото поне 30-тина.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ депутатът от ВОЛЯ Стефан Августинов.За приемането са необходими 180 гласа, припомни той и обясни мотивите за искането на ВОЛЯ: 


Нашите мотиви са точно същите, каквито и доста от другите политически партии се изказали, включително председателят на парламента  в момента Димитър Главчев. Когато изнесохме тази подписка даже пуснахме един запис от негово интервю в БНТ преди няколко години, в което той казва: "Няма нужда от този имунитет". Всъщност, какво ни дава имунитета - в Конституцията са регламентирани два члена. Единият - 69-ти казва какво е "функционален имунитет", а другият казва какво е "абсолютният имунитет". Абсолютният всъщност дава защита от наказателно преследване. В крайна сметка обаче практиката и до момента показва, че в момента, в който на някой му бъде поискан имунитета, той или го дава, или парламентът решава да му го свали, т.е. абсолютно няма никакъв смисъл. Да, функционалният имунитет, който е регламентиран в Конституцията следва да остане, защото той е за говоренето и за политическите каузи, които се изказват от съответния народен представител. Но, абсолютният имунитет, който предпазва от наказателно преследване, той, на практика, е излишен. Няма случай, в който този имунитет да е спасил някого от наказателно преследване, защо тогава трябва да го има и да се дразнят хората.

Според социологическо изследване, на което Августинов се позова, 92% от хората у нас искат депутатите да нямат имунитет. Той обеща през есента Воля да внесе и друг проект за мажоритарна изборна система. Той изтъкна, че ВОЛЯ не е подкрепила докладът на комисията, която проверява съмненията за злоупотреби в НДК:

Дора Христова поиска много ясно да бъдат опоменати кои са разследващите органи, които трябва да извършат проверките, да бъдат информирани разследващите органи от насъбраната информация в този доклад. Поискахме да бъде ясно формулирано, че има данни за злоупотреби, а не "съмнения" и, до колкото виждам, всички от БСП и ДПС подкрепят тази теза. Ние подкрепяме желанието на БСП да бъде удължена Комисията, за да може да се намери наистина истината за НДК. ГЕРБ и техните съюзници от "Обединени патриоти" се опитват да замажат скандала. Обърнете внимание на един много интересен факт - в 28-годишната история на новата ни демокрация нито един български гражданин, призован на комисия на НС, не е отказал да се яви, с изключение на Мирослав Боршош.

Преподавателят по конституционно право Наталия Киселова изтъкна, че е имало случаи НС да откаже да свали имунитета на даден депутат, а видовете имунитет са не два а три и допълни:

Той е създаден, за да пази опозицията и тя да има правото,  свободата да изрази мнение, различно от мнението на правителството или на мнозинството. Ако нямат сигурността, че полицията, прокуратурата, или, недай Боже, съда, във всеки момент могат да ги привикат, да ги съдят и осъдят за нещо, което са казали, гласували ... или да бъдат задържани, когато се налага да се гласува, ще бъдем изправени пред една доста по-сложна ситуация. Поради тази причина, когато е създавана Конституцията, е предвидено само НС да сваля имунитет. С една от промените се предвиди, ако реши, народният представител сам да се откаже, за да не гледат неговите колеги папката, която главният прокурор е занесъл и тя какви данни съдържа за извършено престъпление.


Христова коментира и искането на ВСС  президентът да наложи вето на текстове от ВСС за подсъдността на магистратите:

Много добре трябва да се обмисли дали за тежко престъпление, както са го приели днес народните представители, или за престъпление от общ характер. Според мен, в съответствие с Конституцията да бъде престъпление от общ характер. Така е по-редно. И предполагам, от ВСС затова искат вето.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени