"Барселона" спечели трофея на "Жоан Гампер"

"Барселона" спечели традиционния предсезонен турнир "Жоан Гампер" след победа над бразилския "Чапекоензе" с 5:0. Мачът бе изключително емоционален за повече от 60 000 зрители на "Камп Ноу", тъй като бяха почетени жертвите на самолетната катастрофа от миналата година, при която загина почти целият отбор на Чапекоензе.

Едва трима играчи оцеляха, а един от тях - капитанът Алан Рушел за първи път игра след инцидента и  бе заменен в 35-ата минута под аплодисментите на публиката. Другите двама - Нето и Джаксън Фолман, не взеха участие в мача, но бяха почетени преди началото на срещата.

На терена Барселона нямаше проблеми и спечели категорично за 40-и път трофея в 52-о издание на турнира.

Младият Жерар Деулофеу откри резултата в 5-а минута, а след това асистира за следващите два гола, отбелязани от Серхио Бускетс и Лионел Меси.

Голъ на Меси в 28-а минута е негов осми в историята на турнира, с което той стана едноличен голмайстор на "Жоан Гампер", изпреварвайки Христо Стоичков, Асенси и Чики Бегиристайн, които имат по седем попадения в турнира.

През второто полувреме Луис Суарес и Денис Суарес вкараха още два гола за крайното 5:0. Пако Алкасер пък пропусна дузпа за Барселона.