Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соломон Паси: Режимът в Северна Корея е неуправляем

Западът не направи нищо за демократизацията на Северна Корея, смята бившият външен министър

Соломон Паси
Снимка: БГНЕС

Обстановката в Северна Корея буди основателна тревога, защото нещата ескалират с всеки изминал ден. Много решения, които можеха да бъдат взети по темата Северна Корея през последните 10-20 години, не бяха взети и много възможности бяха пропуснати. Това каза в анализ на ситуацията в азиатската държава бившият външен министър и основател на Атлантическия клуб у нас Соломон Паси:

Най-голямата грешка, може би, е тази, че Западът - в частност Европейският съюз, не направи нищо за демократизацията на Северна Корея. Това, което най-много помага за демократизацията, е информацията. Можеше да се направи сделката "информация срещу храни" - на Северна Корея да бъдат дадени животоспасяващи храни и петрол, а срещу това тази държава да допусне информация за своя народ. Допускането на интернет, мобилни връзки, цялата съвременна информационна машина на терена на Северна Корея щеше да доведе до демократизация отвътре. Няколко години щяха да са достатъчни да започнат такива процеси, които започнаха в Източна Европа през 70-те и 80-те години на миналия век.

Режимът в Северна Корея е неуправляем и би могъл да предизвика най-страшното - военни действия, коментира Соломон Паси.

Държавите с най-голямо влияние върху Северна Корея са Китай и Русия, но за съжаление отношенията на САЩ както с Китай, така и с Русия в момента не са така топли, за да поискат и да получат подкрепа срещу нищо, подчерта още той:

Много вероятно е тази подкрепа да бъде "изтъргувана" в рамките на една по-голяма дипломация между големите държави.

Паси изтъкна факта, че севернокорейският посланик в София не е сред отзованите, а посолството на Северна Корея у нас, по думите му, е доста сериозно, защото от София покрива 10-12 държави, сред които и Турция. Соломон Паси смята, че в настоящата ситуация ЕС може да бъде полезен с мека дипломация.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени