Проф. Татяна Янчева: Един треньор не може да бъде магьосник

Татяна Янчева
Снимка: НСА

Една изключително важна част от подготовката на спортистите е свързана с психиката. У нас в последните години зачестиха спортовете, които работят професионално със спортен психолог и при тях успехите са видими. Един от тези спортове е художествената гимнастика и не случайно преди броени дни абсолютните ни дебютантки на световното първенство при ансамблите спечелиха два медала. Част от треньорския щаб на отбора е и проф. Татяна Янчева, която е и заместник-ректор на Националната спортна академия "Васил Левски".

Проф. Янчева коментира пред Радио София работата й с момичетата от националния ни отбор по художествена гимнастика, както и с момчетата от футболния клуб "Левски".

По думите й дисциплината "Психологията" е изключително важна за спорта и е добре приета от студентите в Националната спортна академия&

В хода на преподаването непрекъснато стават много оживени дебати относно това какво се прави в залите, по стадионите. Радостно е, че студентите вече имат отношение към този вид подготовка. Съвременният спорт е изключително професионален и той вече изисква професионализъм на всяко ниво. Същевременно един треньор не може да бъде магьосник, той не може да бъде до такава степен компетентен във всяка област.

Проф. Татяна Янчева отбеляза също, че най-големият проблем на българските спортисти в момента е да овладеят предстартовото напрежение и да се справят с увереността.

Станимир Стоилов

„Астана“ напусна Европа с 3 гола като гост

Казахстанският шампион „Астана“ с треньор Станимир Стоилов напусна достойно турнира по футбол Лига Европа, след като завърши 3:3 при гостуването на „Спортинг“ (Лисабон). Португалците спечелиха с 3:1 първата среща и до първия час в този мач водеха със същия резултат. Два гола за казахстанците в последните 30 минути затвърдиха мнението, че „Астана“..

публикувано на 22.02.18 в 23:18
Сестри Стоеви

Сестри Стоеви на четвъртфинал в Базел

Стефани Стоева и Габриела Стоева се класираха за четвъртфиналите на двойки жени на турнира от световните Суперсерии по бадминтон в Базел (Швейцария) с награден фонд 150 хиляди долара. Българките, които са водачки в схемата, победиха в първия си мач от турнира Джули Фине-Ипсен и Рике Сьоби (Дания) с 21:9, 21:12 за 34 минути. Следващите съпернички на..

публикувано на 22.02.18 в 21:09
Руският „Локомотив“ на осминафинал в Лига Европа

Отборът на „Локомотив“ (Москва) се класира за осминафиналите на турнира по футбол Лига Европа, след като победи с 1:0 „Ница“ и спечели двубоя с общ резултат 4:2. „Локомотив“, който е лидер в руската Премиер лига с осем точки аванс пред „Зенит“, вкара единствения гол след половин час игра. След продължително разбъркване в наказателното поле на..

публикувано на 22.02.18 в 21:05

Асенов и Панталеев донесоха първите медали за мъжете от „Странджа“

Боян Асенов (56 кг) и Радослав Панталеев (91) станаха първите наши медалисти при мъжете от 69-ото издание на боксовия турнир „Странджа“. И двамата спечелиха четвъртфиналните мачове в своите категории и си осигури най-малко бронзовите отличия. Най-малкият от тримата братя Асенови направи запомнящ се дебют при мъжете, като победи категорично..

публикувано на 22.02.18 в 20:27
Волейболистките на „Марица“ завършиха без загуба

Отборът на „Марица“ (Пловдив) приключи редовния сезон в първенството ни по волейбол при жените без загуба. В последния си мач шампионките завоюваха 12-ата си поредна победа от началото на първенството, като надиграха при гостуването „Раковски“ (Димитровград) с 3:0 (25:19, 25:22, 25:18) в отложена среща от 12-ия кръг. Така пловдивчанки завършиха..

публикувано на 22.02.18 в 20:20
Димитър Куманов

Кузманов е на четвъртфинал в Анталия

Димитър Кузманов се класира за четвъртфиналите на тенис-турнира в Анталия с награден фонд 15 хиляди долара. В мач от втория кръг поставеният четвърти в схемата наш тенисист победи италианеца Омар Джикалоне с 6:1 и 6:4. В следващия кръг Кузманов ще срещне започналия от квалификациите американец Колин Алтамирано.

публикувано на 22.02.18 в 17:28

Българките с още три медала на турнира по бокс "Странджа"

Още три медала си осигуриха българските състезателки от 69-ото издание на международния боксов турнир „Странджа“. От четирите боксьорки, които се качиха на ринга в столичната зала „София“ днес, три се класираха за полуфиналите и си гарантираха най-малко бронз. При най-леките в кат. до 48 кг Севда Асенова победи италианката Роберта Боната с..

публикувано на 22.02.18 в 17:17