Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50% от българите подкрепят вот на недоверие към управляващите за корупция

Снимка: Ани Петрова, БНР

Традиционната у нас критичност към властта, която води и до по-изразена симпатия за евентуален вот на недоверие - особено по темата с корупцията, отчита проучване на "Галъп интернешънъл". Данните са от поредния експресен телефонен сондаж от редовната изследователска програма по актуалните и важни теми на обществото. Допитването е направено на 7 и 8 ноември по панелна методика сред 801 души, която осигурява представителност на данните за пълнолетното население на страната.

50% от пълнолетните българи подкрепят вот на недоверие към управляващите за корупция, шуробаджанащина. 42% не го подкрепят. Тук освен привържениците на опозицията, по традиция положително отговарят и негласуващите. Резултатът е стандартен и показва недоверие към целия политически елит, което се фокусира винаги в управляващата сила.

Промените и оставките станаха основна част от политическия разговор. Така напоследък доби актуалност въпросът кое да е първо - разследването или оставката. 48% са съгласни, че когато се появят съмнения в корупция, е добре един управленец да подаде оставка, без да се чака разследване, доказателства. Други 48% обаче смятат, че когато се появят съмнения в корупция, е добре първо да се изчака разследване, доказателства. Данните ясно свидетелстват, че поне сред половината българи действа своеобразна "презумпция за виновност" на политиците – в обществените очи те са виновни и без следствие, съд. Затова и "бързите" оставки съответстват на обществените очаквания.

Последните протести на различни социални групи у нас се възприемат като допълнителен белег на тежка ситуация. Още по-тежки са масовите възприятия за здравеопазването. Затова и държавата среща подкрепа, всеки път когато реши да се намеси активно в икономическите процеси. Искането за преформатиране на управляващата формация и отстраняване на Патриотите от нея обаче не среща подкрепа. Двата основни електората в страната са мобилизирани заради яркото съперничество на ГЕРБ и БСП. Когато става дума за оставки на управленци, обществото няма еднозначен отговор на въпроса кое да е първо при съмнения в корупция: оставката или съдебното разследване и евентуално доказване на вина.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна