Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Астрономи може да са открили източника на загадъчни краткотрайни и много мощни радиосигнали

Снимка: архив

Астрономи може да са открили източника на загадъчни краткотрайни и много мощни радиосигнали, които заинтригуваха учените от откриването им през 2007 г., предаде Франс прес.

Феноменът поражда за част от секундата огромно количество енергия, която се равнява на енергията, произведена от Слънцето за 24 часа. Тези радиосигнали - най-мощните, регистрирани досега от учените - достигат до нас в различно време, тъй като високочестотните вълни изпреварват нискочестотните, а това свидетелства, че радиацията идва от много далеч, обясниха астрономите.

Предполага се, че всеки ден има до 10 000 подобни радиационни взрива, но досега са наблюдавани само десетина. Един от тях се е повторил няколко пъти от първото му откриване с телескопа Аресибо в Пуерто Рико. Международен екип от астрономи установил, че източникът конкретно на тази експлозия, наблюдавана първоначално през 2012 г.

от астрофизици от Корнелския университет в САЩ, е на 3 милиарда светлинни години от Земята и минава през плътна намагнетизирана плазма. Предполага се, че тези радиационни феномени се зараждат близо до гигантска черна дупка в центъра на галактика или в близост до млада неутронна звезда.

Резултатите от изследването бяха представени на конференция на Американското астрономическо дружество във Вашингтон и са публикувани в сп. "Нейчър".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени