Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС може да понесе загуба от над 500 млрд. британски лири, ако няма търговска сделка за Брекзит

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако не бъде постигнато търговско споразумение с Великобритания след Брекзит, това може да коства на Европейския съюз повече от 500 млрд. британски лири, съобщава вестник The Sunday Express UK.

Шокиращата сума се базира на анализ на икономисти, подкрепящи Брекзит, известни като Група за свободна търговия. Според тяхно проучване, ако Великобритания се оттегли от преговорите, тя ще спечели 651 млрд. паунда, оставайки ЕС с неплатени сметки и финансови загуби за 507 млрд. британски лири.

Британският вестник цитира сър Патрик Майнфорд, икономически съветник от Министерството на финансите по време на Маргарет Тачър, който използва класически търговски модел, за да предвиди, че БВП на Обединеното кралство ще нарасне с цели 9%, допринасяйки за еднократна печалба от 180 млрд. паунда, ако страната напусне ЕС на 29-и март 2019-а година, без да бъде постигната търговска сделка.

Майнфорд също така прогнозира, че Великобритания ще спечели 433 млрд. паунда от допълнителни такси и данъци, наложени на производителите от ЕС, ако страната работи съгласно правилата на Световната търговска организация, тъй като тя внася от Съюза повече, отколкото изнася. Това, плюс 38 млрд. паунда, които ще бъдат спестени за двугодишния преходен период, ще доведе до обща сума в размер на 651 млрд. лири.

Цената, която пък ЕС ще трябва да плати при подобен сценарий, ще включва загуба на 38 млрд. паунда във връзка с "развода" с Великобритания, плюс още 433 млрд. паунда от митнически тарифи, плюс позитивния търговски баланс с Обединеното кралство, който се оценява на около 36 млрд. паунда - или сумарна загуба за 507 млрд. паунда.

За Великобритания един провал на преговорите ще предизвика краткосрочно неудобство, но значителна икономическа печалба, докато за ЕС това ще представлява както краткосрочно неудобство, така и ще доведе до значителна икономическа загуба, смята професор Майнфорд.

The Sunday Express също така съобщава, че Европейският парламент има за цел да смекчи плановете за предоставяне на правомощия на регулаторните органи на ЕС, което да принуди централната европейска клирингова къща в Лондон да бъде преместена извън Великобритания. Според изданието именно въпросът с евроклиринга ще се окаже важното бойно поле между Лондон и Брюксел във втората фаза на преговорите, когато трябва да се определи, как ще бъде разделен европейския финансов пазар след Брекзит.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна