Сребро за Станимир Беломъжев от европейското, след уважена контестация на Швеция

Снимка: Българска федерация по ориентиране

Станимир Беломъжев спечели сребърен медал в дългата дистанция на европейското първенство по ски ориентиране, което се провежда във Велинград. Българинът преодоля 19,8-километровото трасе за 1 час 34 минути 39 секунди и трябваше да се окичи със златото въпреки, че финишира втори.

Представителят на Щвеция Ерик Рост беше по-бърз от световния ни шампион, но пропусната контролна точка доведе до неговото декласиране. Подадената след това решение от щаба на Швеция контестация беше уважена от съдийското жури, което отново присъди победата на  Рост. Така среброто остана за Беломъжев, а бронза стана притежание Ойвинд Ватервалд (Норвегия).

Четвърти завърши легендата в този спорт  Едуард Хренников. Руснакът е 14-ет кратен световен и 8-тен европейски шампион. Другите ни двама представители - Николай Димитров се нареди 36-и, а Боян Софин остана 45-и от 47 завършили.

В същата дисциплина при жените шампионка е рускинята Мария Качкина, пред шведката Магдалена Олсон и друга рускиня Анастасия Кравченко. Стефания Беломъжева-Димитрова се класира 24-а, а Илиана Илиева завърши веднага след нея от 27 финиширали.

В надпреварата при юношите 58 секунди разделиха Мартин Пенчев от бронзовото отличие. Шампион е Йорген Баклид (Норвегия).

Утре състезанията завършват със щафетите във всички категории.