Баскетболистките ни с тежка загуба от състава на Испания в евроквалификациите

Националният ни отбор по баскетбол за жени записа ново поражение от защитаващия европейската си титла отбор на Испания в квалификациите за европейското първенство. В испанския град Гуадалахара българките отстъпиха с 57:97 (15:28, 11:28, 14:23, 17:18). Въпреки тежката загуба българският тим показа някои добри изпълнения. Отличен дебют на терена с екипа на България направи Карина Константинова, която заедно с Ива Костова записа първите си точки за женския тим на България.

Селекционерът Стефан Михайлов можеше да разчита само на 11 момичета в Испания след контузиите на Виктория Стойчева, Емилия Янчева и Гергана Иванова. Капитанът Димана Георгиева отново беше най-резултатна с 11 точки, а Христина Иванова се отличи с 9, докато Ива Костова завърши със 7 точки.

За испанките Лайя Палая се върна с 4 точки. Алба Торенс се отличи с 13 точки и стана втората по резултатност баскетболистка в историята на националния отбор на Испания с 2019 точки общо. Кералт Касас беше най-резултатна с 15 точки, а Марта Саргай добави още 14 точки за успеха.

Испанките превъзхождаха България във всички елементи от играта, особено в борбата (40:29) и асистенциите (21:8). При стрелбата домакините отбелязаха 47 процента успеваемост за 2 точки при 74 шута и 44 процента за три точки при 9 опита. Българките имаха възможност само за 33 стрелби за 2 точки, от които вкараха 14 и 10 изстрела за тройки, от които вкараха 4. Българките бяха по-добри единствено в стрелбата от линията за наказателен удар - 17 срещу 14 успешни опита от по 21 за двата тима.

След това поражение България заема последното четвърто място в шеста група с четири поражения от четири изиграни срещи.

Резултати от четвъртия кръг в квалификациите за европейското първенство по баскетбол за жени през 2019 година: