Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За геополитическите игри и козовете, свързани със Западните Балкани

В началото на март в резиденция „Бояна“ се проведе среща на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, министър-председателя Бойко Борисов и лидери от всички страни от Западните Балкани.
Снимка: БГНЕС

  Има доста препъни камъни в целия процес на разширяване на ЕС, който наблюдаваме през последните години. Препоръката от страна на ЕК Европейският съюз да започне преговори с Македония и Албания може да се отчете като успех за нашето председателство, но това не значи, че ще бъдат приети преди Сърбия и Черна гора, на които им се обещава 2025 година, а не се знае как ще се развият събитията нататък. Този коментар направи в предаването "12+3" журналистът Зорница Илиева:

"Последните две години се внушава от Запада, че причината за това нещо да се акцентира върху присъединяването на тези страни първо към НАТО и след това Европейския съюз, е ролята на Русия, нейното увеличаващо се влияние, причините за които били старите исторически връзки, православие и славянски произход, но да не се допусне тя, защото ще дестабилизира региона. И сега вече панацеята е това членство."

Запитана дали оценката на Брюксел за Турция е провал за Българското председателство, Илиева отбеляза:

"Факт е, че от тази среща (във Варна), която отчитаме като една от двете важни за нашето председателство, на практика резултати не се получиха. ЕК си кажа тежката дума в този доклад за напредъка на страните за членство в ЕС."

Зад нашето председателство и неговите приоритети застана целият ни политически елит, изтъкна Зорница Илиева:

"Всички приветстваха, че това си заслужава усилията - да бъде направен такъв опит за помирение на Балканите, за интеграция на Балканите в една посока, която считаме, че е нашият избор - сполучлив или не - бъдещето ще покаже, и в този момент не е необходимо да се акцентира с по-остри слова върху това, че не са се получили желани резултати."

За стоте дни на европредседателството на България в неговия балкански аспект говори журналистът Велизар Енчев, който посочи, че Варненската среща на ЕС от една страна и турския президент Ердоган от друга, с посредничеството на Бойко Борисов, е провал. "Фактите не са в полза на балканската политика на Борисов. Западно-балканската политика след вчерашните изявления на Еманюел Макрон може да се определи като пълно фиаско", смята Енчев.

Ако следвахме гръцкия пример и прагматичната й външна политика, щеше да е различно. Договорът ни с Македония беше сключен под натиск и изцяло във вреда на България, а гърците ще „изтъргуват“ името на Македония срещу пенсионната система на Гърция, допълни журналистът, като даде пример с поведението на гръцкия премиер Алексис Ципрас:

"Той ще отстъпи, надявам се, или по-точно за наше съжаление, за име, което е във вреда на България, тъй като вероятно ще приеме името (и тук ще удари България) Горна Македония. Да му мислим ние и историците тепърва. Пак ще изтъргуват гърците по-добре нещата, тъй като тяхната политика както казах, е прагматична, а нашата политика е интернационалистична. Винаги е била такава".
Сърбия води политика като по времето на Тито - да е добре хем със Запада, хем с Русия, отбеляза Велизар Енчев:

"Сегашната политика е същата - да бъдем добре със Запада, да бъдем добре с Русия. Да взимаме полза от Запада - технологии, от Русия суровините и военна помощ, на двата стола, както се казва. И добре живееха на двата стола, и сега, сърбите в сравнение с България: вижте им брутния вътрешен продукт, средната работна заплата, средна пенсия, чуждестранни инвестиции. Енергетиката в чии ръце е? В ръцете на Гинка ли е енергетиката? Структуроопределящи отрасли в чии ръце са? В държавни ръце. Вижте им армията и въоръжението, заплатите на медицинските работници, на учителите, на професорите. Ето тази политика България никога не е могла да следва, защото винаги е била подчинена на сателитния синдром."

В един момент ще се наложи Сърбия да избира и тя ще избере НАТО и ЕС, заяви Енчев. По думите му, Сърбия ще се опита да "изтъргува" Косово срещу присъединяването към Сърбия на Република Сръбска и ревизия на Дейтънския мирен договор и това е "висша дипломация".

Според Енчев "мафията на Балканите си е получила държавите". Косово и Черна гора са минидържави със стратегическо значение. Той коментира, че руснаците губят допира до Адриатическото крайбрежие на бившите югорепублики и на Западните Балкани:

"Това е геополитическата игра. Няма значение кой каква биография има, какъв мафиот е, в каква контрабанда е участвал. Важното е да е наш“.

Двете гледни точки чуйте от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени