Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Петрински: Споразумението за името на Македония със сигурност е подплатено с обещания

История и бъдеще в споразумението за името на Македония

Павле Траянов: Договорът гарантира македонския национален интерес и деблокира интеграционните процеси на Македония в ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възможна употреба на думите „Македония“ и „македонски“, когато не става въпрос за държавни институции, запазване на всички международни македонски кодове, освен на автомобилните номера, механизъм за уреждане на спорове за търговски марки, които съдържат „македонска“ терминология, Гърция да не блокира членството на Македония в международни организации - това са част от детайлите в договора за името Северна Македония, който от снощи вече е онлайн.

Очаква се днес македонският парламент да разгледа точния текст на споразумението. От вчера е ясно, че македонският президент Георге Иванов, който днес е на посещение у нас, ще наложи вето върху договора. Срещата на държавния глава с премиера Зоран Заев и външния министър Никола Димитров, които искаха да го информират за договора с Гърция за името на Македония продължи около 120 секунди, а недоволството на опозиционерите снощи бе гарнирано и с коктейл „Молотов“, хвърлен срещу сградата на парламента в Скопие.

Споразумението между Македония и Гърция цяла Европа го чака вече 27 години, отбеляза в предаването "Преди всички" Иван Петрински, главен редактор на вестник „Български новини“, който излиза в Гърция. Гръцката опозиция в лицето на най-старата консервативна формация „Нова демокрация“ отдавна настоява за предсрочни избори, още преди да се говори за споразумението с Македония, но договорът с Македония окончателно взриви политическото напрежение в Гърция, поясни Петрински.

Той обърна внимание върху наименованието „Македония“ като много чувствителна тема за гърците:

„В съзнанието на един обикновен грък – и тийнейджър, и възрастен човек, всичко свързано с Македония, е неразривна част от гръцката култура и история. Но истината е, че на хората и на Запад, и на Изток, и на Балканите отдавна им омръзна този спор. Никой не би искал да се забавя развитието на една стратегическа част от Европа заради прищевките на някой с калпак и мустаци, който е решил, че иска да живее с миналото. Надали някой ще го допусне – независимо от реакциите, независимо от изказванията“, каза Петрински.

Ципрас - добър или лош, направи крачка, която 27 години нито един политик не посмя да направи, допълни той. Анализирайки връзката между постигнатата договорка за името на Македония и тежката икономическа криза в Гърция, Петрински посочи:

„Не можем да гледаме на този договор и на това споразумение, че то е било направено от безсребърни чувства. Ако Гърция беше в икономическата си сила отпреди 2006 г., а Македония беше в цветущо икономическо състояние, в което, уви, не е, надали някой щеше да тръгне да води тези спорове и да прави реверанси на отсрещната страна. Това със сигурност е подплатено с някакви обещания“.

Това е исторически шанс за Македония да разреши проблема с името, заяви пред „Хоризонт“ Павле Траянов, бивш вътрешен министър и депутат, сега председател на Демократическия съюз. По думите му, договорът гарантира македонския национален интерес и деблокира интеграционните процеси на Македония в ЕС.

Ако след одобрение от парламента, президентът Георге Иванов наложи вето върху договора, той ще бъде върнат в парламента, където ще бъде гласуван повторно и ще влезе в сила, когато се публикува, обясни Траянов.

Двете гледни точки чуйте от звуковите файлове.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени