Тасева и Владинова извън медалите в многобоя

Катрин Тасева

Българките Катрин Тасева и Невяна Владинова заеха съответно шесто и 15-о място в многобоя на световното първенство по художествена гимнастика в "Арена Армеец" в София. Грациите допуснаха грешки на някои от съчетанията, най-вече заради натрупаната умора и напрежение от дългото състезание пред родна публика.

Катрин Тасева има сбор от 73.950 точки. Тя беше оценена с 18.800 на обръч, 19.700 на топка, 17.600 на бухалки след грешка на финала и 17.850 на лента. Невяна Владинова завърши със 69.350 точки от четирите композиции. Тя започна с много стабилни изпълнения на обръч с оценка 19.350 и на топка с 18.500, направи три изпускания на бухалки и беше оценена с 14.900, а накрая на лента имаше 16.600, след като лентата се завърза по време на съчетанието.

Миналата година в Пезаро Владинова беше седма в многобоя, а Тасева - десета.

Рускинята Дина Аверина защити абсолютната си световна титла в многобоя. Тя събра сбор от 81.450 точки, след като получи оценки 21.000 на обръч, 20.650 на топка, 20.800 на бухалки и 19.000 на лента. Аверина допусна две грешки на лента, но другите й оценки са изключително високи, което й осигури златния медал. Така тя вече е двукратна световна шампионка, след като миналата година спечели титлата в Пезаро (Италия).

Втора се класира Линой Ашрам от Израел със 79.700 точки (20.400 на обръч, 19.750 на топка, 20.650 на бухалки и 18.900 на лента).

Бронзовото отличие стана притежание на другата рускиня Александра Солдатова със 79.175 точки. Тя започна с две грешки на лента и 17.050, но изигра много силен обръч и получи 21.275 точки, което е най-висока до момента на световното първенство. Солдатова има също 20.400 точки на топка и 20.450 на бухалки.

Медалистките в многобоя бяха наградени от президента на Международния олимпийски комитет Томас Бах, който е специален гост на световното първенство по художествена гимнастика в София.

В залата беше и президентът на Международната федерация по гимнастика Моринари Ватанабе. Наградата на "Лонджин" за най-елегантна гимнастичка получи Александра Солдатова (Русия).