Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК отхвърли проектобюджета на Италия за 2019 година

Валдис Домбровскис
Снимка: БГНЕС

Във вторник Европейската комисия отхвърли проектобюджета на Италия за 2019 година, тъй като бюджетните планове нарушават правилата на ЕС. Комисията поиска от властите в Рим да представят нова бюджетна рамка през следващите три седмици, като по този начин европейските управляващи в Брюксел упражниха за първи път своите правомощия, които получиха през 2013 година по време на суверенната дългова криза в еврозоната.

"Днес за първи път Комисията е задължена да поиска от държава от еврозоната да преразгледа своя проектобюджетен план", заяви на пресконференция вицепрезидентът на еврозоната Валдис Домбровскис, цитиран от Ройтерс.

"Ние не виждаме друга алтернатива, освен да поискаме от италианското правителство да направи това. Ние приехме становище, даващо на Италия не повече от три седмици, за да предостави ревизиран проектобюджетен план за 2019 година", допълни Домбровскис.

Трябва да се има предвид, че в понеделник Италия изпрати писмо до ЕК, в което призна, че проектобюджетът е в нарушение на правилата на ЕС, но въпреки това правителството настоя, че ще продължава да се придържа към параметрите, заложени в него.

"За съжаление получените вчера разяснения не са достатъчно убедителни, за да променят нашите по-ранни заключения и по-специално неспазването на препоръката, адресирана до Италия от европейските финансови министри на 13-и юли", посочи Домбровскис.

"Италианското правителство открито и съзнателно се противопоставя на поетите ангажименти", подчерта вицепрезидентът на еврозоната. Той отбеляза, че Европейският съюз се основава на доверие и на едни и същи правила, валидни за всички. "Ако доверието се разруши, ще пострадат всички в Съюза".

Валдис Домбровскис посочи, че ЕК може да преразгледа своето решение от месец май да не предприеме дисциплинирани действия спрямо Италия. "Италианците не могат да излекуват дълговия проблем с натрупването на повече дълг. Oпитът показва, че по-висок фискален дефицит и държавен дълг не водят до траен растеж, правейки една икономика по-уязвима".

"Разполагаме с три седмици за интензивен диалог с Италия, като сега топката е в ръцете на управляващите в Рим", посочи европейският комисар.

Днешното решение не е изненадващо, след като в последно време Комисията критикува остро безпрецедентното нарушаване на фискалните правила на ЕС по отношение на бюджетния план на Италия за 2019 година, в който е заложено увеличение на дефицита до 2,4% от брутния вътрешен продукт през следващата година от 1,8% през 2018 година.

Притесненията на ЕК са свързани с факта, че държавният дълг на Италия в размер на 2,3 трлн. евро е един от най-големите не само в рамките на еврозоната, но и в света, правейки страната силно уязвима и потенциален източник на заразен ефект върху другите държави от региона на единната валута. В процентно отношение италианският дълг е вторият най-висок в еврозоната (131,2% от БВП в края на 2017 година), изпреварен единствено от държавния дълг на Гърция (в размер на 176,1% от БВП).

Ако италианските власти не променят параметрите на проектобюджета през следващите три седмици, ЕК е готова да започне дисциплинарен процес срещу страната, назован "процедура при прекомерен дефицит", който е основан на липсата на напредък при намаляването на дълга – един от важните ангажименти, съгласно правилата в ЕС.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени