Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сондата на НАСА "Нови хоризонти" се подготвя за срещата с Ултима Туле

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сондата "Нови хоризонти" на НАСА се приближава с голяма скорост към Ултима Туле на 6,4 милиарда км от Земята. Това небесно тяло е най-отдалеченото, изследвано досега, предаде БТА, цитирайки Франс прес.

През новогодишната нощ "Нови хоризонти" ще заснеме Ултима Туле, прелитайки опасно близо. Сондата лети във Вселената с 51 500 км/ч. При тази скорост, ако се блъсне в отломка, дори и да е малка колкото оризово зърно, може да бъде веднага разрушена. Доближаването ще е на 3500 км от повърхността на Ултима Туле със скорост 14 км/сек.

Американското космическо ведомство ще отбележи навлизането в новата 2019 г. с директна емисия на своя сайт, когато е планирано сондата "Нови хоризонти" да мине над тази ледена реликва от формирането на Слънчевата система. Анимационен филм ще симулира прелитането, планирано за 5 ч. и 33 мин. по Гринуич във вторник. Анимацията ще е озвучена от песен, композирана специално за случая от китариста на групата "Куин" Брайън Мей, който е защитил докторантура по астрофизика. Невъзможно е обаче да има директни снимки от сондата. Нужни са повече от 6 часа, за да може изпратен от Земята сигнал да стигне до "Нови хоризонти", и нови повече от 6 часа, за да може сигналът да се върне на Земята. Ако всичко върви план, първите кадри на Ултима Туле би трябвало да стигнат до Земята във вторник вечерта.

Ултима Туле е в пояса на Койпер - реликва от формирането на планетите в Слънчевата система. Учените не знаят дали това небесно тяло, открито през 2014 г. от космическия телескоп "Хъбъл", е с кръгла или с издължена форма. Не са известни и размерите му, макар да се смята, че те са около 100 пъти по-малки от тези на планетата-джудже Плутон.

Учените решиха "Нови хоризонти" да изследва Ултима Туле, след като през 2015 г. изстреляната 9 години по-рано сонда осъществи основната си мисия - да изпрати изключително подробни снимки на Плутон.

"Този път ще се опитаме да направим снимки на Ултима Туле с резолюция, която е 3 пъти по-голяма в сравнение с тази на снимките на Плутон. Ако опитите са успешни, снимките ще са впечатляващи", заяви научният ръководител на мисията Алън Стърн.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени